Întrebare recomandată | DeeaDede1010 a întrebat:

Am o gradina de 5 ari in care as vrea sa-mi fac o livada. Am nevoie de niste raspunsuri si idei la :
1. Cati copaci pot planta? (Aproximativ)
2. Vreau niste poze sa stiu cum sa ii pozitionez/aranjez.
3. Vreau sa-mi pun si o bancuta .....imi puteti da niste idei/imagini despre banca?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Copaci poti planta depinzand de fiecare specie. Sunt pomi care au nevoie de o suprafata mai mare. De exemplu nucii, anumite specii de par, etc. Sunt altii care n-au nevoie de prea mult loc. Depinde si de soi. Am avut par care ocupa 20-25 metri patrati si unul care ocupa doar 10-15 mp.

| SSJGohan3 a răspuns:

1. Pentru ca un copac in general sa se poata dezvolta pana la batranete e nevoie de vreo 5m^2 intre ei.
2. Poti sa ii pozitionezi cum doresti, doar sa lasi distanta poti sa iti lasi o carare mai mare, sa ii pui ca o spirala sau perfect la dimensiuni unul de altu, cum iti doresti trebuie sa te gandesti ce vei mai vrea pe viitor sa faci..gen un leagan, o casa, o cabana etc.
3. Poti pune cam orice tip de bancuta..cred ca una de lemn ar avea un aspect vizual mai placut. Acum e dupa preferinte, ai putea sa pui si un leagan mai mare pentru copii, sa iti faci un loc de gratar pe langa bancuta.