| aannccaaa a întrebat:

Am o mare problema, am avut frigiderul scos din priza cateva zile pentru ca m-am mutat. Dupa ce l-am transportat si l-am pus locul lui l-am mai lasat inca 24 de ore si dupa l-am bagat in priza. Problema este ca merge continuu..nu ma pricep la din astea dar m-am gandit ca poate asa merge pana ajunge la temperatura selectata de mine. Si inca o mica problema ar fi ca a inceput sa friga pe laterale, mai exact in partea stanga langa usa frigiderului...jos fiind congelatorul. Ajutoorr!

Răspuns Câştigător
| adybutterfly a răspuns:

Normal pana nu ajunge la temperatura la care a fost reglat nu se va opri, asta poate sa tina cateva ore 3-4, Verifica compresorul sa vezi daca-i fierbinte. Daca nu declanseaza oprirea automat la anumite intervale, scoate-l manual din priza, caci altfel se buleste compresorul. Daca ai mancare si nu vrei sa ti se strice, dupa 1-2 ora, il bagi din nou in priza... Il lasi sa mearga 1-2 ore, il scoti iarasi... Asta pana vine mesteru

| aannccaaa explică (pentru adybutterfly):

Ok dar mai este o problema, are niste leduri care se aprind la fiecare temperatura atunci cand o setezi. L-am dat la 5 grade, in momentul in care frigiderul a ajuns la 5 grade s-a resetat singur la 10, si nu mai pot sa ii schimb temperatura. Cineva mi-a zis sa il las asa vreo 12 ore ca isi revine singur.

| adybutterfly a răspuns (pentru aannccaaa):

Posibil 12, asta este in functie de capacitatea lui

4 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Dupa transport, trebuie lasat minim 12 ore in repaos, iar la repornire este indicat sa-l setezi primadata pe pozitia ''oprit''(pe aceasta pozitie sa nu functioneze compresorul) apoi sa-l setezi pe pozitia dorita, la fel si cu congelatorul. Daca nu mai decupleaza cand ajunge la temperatura setata atunci s-a defectat termostatul si trebuie inlocuit de un specialist.Succes

| JustMeAndMyWorld a răspuns:

Poate l-ai setat la auto temepratura, nu stiu... vorbeste cu cineva care se pricepe, adica la un service