| Anonimulnegru a întrebat:

Salut TPU! Am o problema cu un frigider Liebherr, dintr-o data partea de sus adică frigiderul îmi arată 19 grade, era pe 4 grade, lada merge, acum are -5, avea -18 dar l-am scos din priza, a mai pățit cineva? Ce ii pot face? Dau Fundă!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suni la servisul lor din magazinul de unde l ai cumparat ai primit manualele tehnice ale frigiderului, si acolo gasesti adrese si telefoane service reparatii, suni si îi chemi pe ei sa il verifice, poate numai are freon iar in cazuri grave trebuie schimbat motorul, daca este in garantie ar fi bine sa ti l ia inapoi si sa i ti dea altul exact acelasi model daca reparatia presupune inlocuirea motorului nu merită

| Anonimulnegru explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu l-am luat SH cu garanție dar l-am luat in 2020

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Am inteles, sunati la cei care repară frigidere si posibil sa fie freonul ei o sa vina acasa o sa vada despre ce este vorba si daca trebuie pus freon il vor repara pe loc, doar ca va costă reparatia daca frigiderul a iesit din garantie.

| NLS a răspuns:

Are cumva compresoare separate?
Se mai aude zgomot de compresor?

Când e în priza, lada păstrează - 18? (ar trebui testat încă o data).

Probabil frigiderul a pierdut freonul, datorita faptului ca s-au găurit conductele.
Se poate pierde și ca atare, fara sa se gaureasca nimic, caz în care trebuie doar completat cu freon.

In ambele cazuri, nu ii poți face tu nimic, trebuie sa chemi un tehnician care repara lăzi frigorifice.

Tu poți cel mult constata dacă s-a scurs sau nu freon, si daca se mai aude compresorul.

| Anonimulnegru explică (pentru NLS):

Lada rămâne la -18, am sunat la service și au zis sa îl scot 24 de ore din priza

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Daca l-ai scos din priza, nu e normal sa se incalzeasca?