| Stoleru a întrebat:

am si eu o intrebare.va rog sa ma ajutati! am masina de spalat care isi ia apa, are toate butoanele si beculetele aprinse si ok, dar nu porneste, nu incepe sa spele, sa invarta cuva.am crezut ca e de la filtru, l-am schibat, degeaba.va rog ajutatima.eu nu sunt de la oras si imi este greu sa chem un specialist, astept pareri.va rog, dau funda!

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Tot o problema electrica cred ca este, ori s-a ars condensatorul de la motor (acest condensator ajuta motorul sa porneasca)si fara el nu se mai invarte axul motorului, ori sa defectat progamatorul.In concluzie cred ca tot un depanator de electrocasnice este solutia.Respecte

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cureaua de distributie e rupta sau slaba, daca era problema electrica nu auzeai cum mergea motorasul si nici ledurile nu se aprindeau.

| Stoleru explică (pentru mgtow):

Am desfacu-to, si la spate si deasupra, dar nimic nu mi se pare in neregula. cureaua e la locul ei si totul arata functionabil. adica, am miscat cureaua si se invarte cuva.deci, cum sta treaba: o deschid, reglez temperatura, programul si celelalte, apes butonul START-RESET, isi ia apa iar cand da sa porneasca, adica cand sa invarta, se aude un sunet, ca si cum ceva ar tine-o pe loc. un ticait de vreo cateva ori, si apoi, nimic.nu merge.deci ma dispera!

| onasis1961 a răspuns:

Trage din priză! Deschide uşa şi învârte de câteva ori manual cuva să nu se fi blocat! Baftă!

| sunrise009 a răspuns:

Motorul se aude ca si cum ar invarti?

| sunrise009 a răspuns:

E posibil sa fie sarita cureaua care invarte cuva, desfa-o in spate din suruburi si vezi daca cureaua e pe pozitie