| xSpartan a întrebat:

As dori sa imi cumpar un labrador de ce accesorii as avea nevoie pentru el si la ce preturi?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Andreea213 a răspuns:

Lesa. Preturile difera de la lesa la lesa, de la magazin la magazin. Una la vreo 10-20 lei, fara zale, e ok, daca vrei o lesa normala, fara tot felul de modele deosebite.

Zgarda/ham. Iti recomand zgarda. Nu trage cainele de gat, chiar daca uneori poate scoate niste sunete, sa stii ca (,) cainii au multa saliva in gat si uneori vor sa para neajutorati, folosindu-se de acea saliva pentru a scoate zgomote. Hamul, mai ales daca cainele nu s-a invatat perfect sa mearga la pas, face patrupedul sa traga in lesa. Iti recomand o zgarda dun piele (cam 10 lei) sau un ham, tot din piele.

Perie. Labradorul trebuie periat cam de doua ori pe saptamana, mai ales cand naparleste, adica primavara si toamna. Costa intre 10 si 30 lei.

Bol pentru mancare/apa. Preturile incep de la 15 lei, dar pot ajunge pana la 150, in functie de marime, material, etc.

Juarii. Preturile difera de la un fe; l de jucarie la altul. Preturile incep de la 5 lei, pentru jucarii care chitaie, dar pot ajunge la 150, poate chiar mai mult, pentru jucariile interactive.

Macare. Pentru mancarea de calitate (Bosch, royal Canin, acana, advance, etc) preturile sunt destul de ridicate. Eu vreau sa imi iau un golden retriever si cautam mancare pentru el pe eMag, si am gasit Royal Canin junior golden retriever la 32 lei un kg. Cam toate preturile sunt la fel, nu prea sitiam asta pentru ca am un catel pe care l-am invatat sa manance Pedigree, nu stiam ca nu e buna. Daca vrei, poti sa ii dai si orez cu carne de pui.

Sper ca te-am ajutat! Succes!

| xSpartan explică (pentru Andreea213):

Mulțumesc

| Andreea213 a răspuns (pentru xSpartan):

Cu placere!

3 răspunsuri:
| Viitorulapropiat a răspuns:

Preturile difera in functie de calitate. Eu iti recomand sa-i cumperi cele necesar. Mancare, zgarda, lesa. Jucarii eventual o minge. Daca e pui trebuie sa-i faci toate vaccinurile. Mancarea daca aveti o situatie materiala mai buna puteti sa- luati royal canin, dar sa fiti siguri ca va puteti permite sa i-o asigurati mereu, daca n luati ceva mai ieftin.