| Mădă0611 a întrebat:

Bag de seama ca mi se scamoseaza hainele (scame din materialul propriu), care o fi baiul? Prea multe haine la o tura, prea putine, prea mult timp? Nu-mi ziceti de Perwoll ca la cat spal dau faliment. laughing)

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Ai grija sa nu speli acel material peste 30-40 grade si nu prea des (maxim odata pe saptamana)
2. La centrifugare regleaza maxim 7-800 turatii
3. Inainte de uscare, cand este inca umed, "mangai" materialul cu mana, sa se "culce" firele (preferabil de sus in jos)
4. Faci uscare lenta, preferabil pe umeras sau sarma intinsa

Cel mai bine este, totusi, sa faci spalarea doar prin clatire manuala usoara.

| Mădă0611 explică (pentru Bula):

De la 60 in sus. laughing Dar asa spalam si inainte, si parca nu se scamosau asa. Masina asta e de 7 kg, si nu le cantaresc; eu le spal de microorganisme, ca le spal dupa o purtare, in care am grija sa nu sterg tot ce e in zona.

| Bula a răspuns (pentru Mădă0611):

Si te miri ca face scame? laughing

| Yuoia a răspuns:

E vorba de calitatea materialului. Daca e sintetic ca toate din ziua de azi... asa vei pati chiar daca speli una cate una.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Programul de lucru pe care eu il folosesc e cea mai joasa temperatura, 2 ore, 1000 turatii, full room de haine, si nu am problema cu decolorarea sau intrarea la apa, scamosarea si distrugerea materialului. Fara balsam, doar produse de spalat fara inalbitori, doar sapun de haine normal de pret relativ scazut

Am si o masina de uscat, dar cand nu o folosesc, pun hainele pe calorifer (fie ca merge, fie ca nu) si nu le las niciodata afara; le tin in cel mai mare spatiu din casa, deci n-am probleme cu intinderea materialului

(Asta ca bonus)

Acum poti incerca diferite setari de temperatura, eu zic ca acolo e problema. ^_^

| Mădă0611 explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

La 30 de grade bacteriile-s ca la piscina, poa' sa fie programul de 5 ore. laughing) Eventual sa folosesc nu stiu ce produs a aparut recent, ceva dezinfectant pentru masina de spalat.
Tot asa spalam, la peste 60, si n-am observat sa se scamoseze.