| tigrisor2017 a întrebat:

Buna, de un timp mă confrunt cu o problema, mi-au apărut niste insecte în casa și nu stiu unde au cuibul sau ce fel de insecte sunt,am dat cu spray pentru insecte dar degeaba, de obicei noaptea se plimba și mă mai musca, dar și ziua, ziua, mușcătura e sub forma de unflatura roșie care mă mănâncă, de obicei lasă 1 sau mai multe mușcături... Cum sa mai scap de ele? https://imgur.com/gallery/JnwNo in acel linkul puteți vedea poza, la una dintre ele.Multumesc

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Gandaci de bucatarie, nu iti mai scriu si denumirea stiintifica ca nu cred ca te intereseaza.Aia is comuni mai pe la toata lumea, in special pe la bloc.Stau ascunzi, prin crapaturi, pe la chiuveta daca ai, in general pe la bucatarie ca acolo mai gasesc cate ceva de mancare.
Nu prea poti tu sai elimini total, ala ce ai aratat tu poza este mare adult, dar sunt de toate marimile de la masinute la tiruri laughing asa le spunea un coleg de scoala laughing
Cel mai bun ar fi sa pui capacane.nu stiu de unde sa le cumperi dar poti sa intrebi pe la magazine unde gasesti capcane pentru gandacii de bucatarie.
Aceste capcane sunt de fapt niste cartoane asa de o anumita marime, in general nu mai mari decat un picior, ca suprafata ma refer, de regula cam 20 pe 10 cm zic eu.Pe acest carton se afla un fel de clei, celiul asta este amestecat cu ceva care ii atrage pe acesti gandaci, ei vin acolo crezand cai mancare, se urca pe cleiul ala si acolo raman si mor.
Capcanele astea nu-s otravitoare, le poti pune pe oriunde fara problema.
Sa dai tu cu insecticid cam greu, dai degeaba asa cum ai spus si tu.Astia au depuse oua, au si larve au de toate, peste tot.Ai rabdare tu inca esti poate la inceput, sa vezi cand sor inmulti cu sutele cu miile cum o sa fie laughing
Ma mira ca nu stii despre gandacii astia nimci, sau ca nu ai vazut niciodata.Dar stii cume toate au un inceput.
Vad cineva spune ca is plosinite de aptm laughing daca si cu poza in fata si spui ca aia e plosnita nu-i de mirare ca oamenii nu mai stiu mare lucru.Si daca facea o cautare cu google tot afla ca aia nu-i plosnita.In sf deci cu insecticid poti omora ceva animaluri de astea, dar nu le poti omora ouale sau larvele.Is cara larvele si ouaale cu ele dar le lasa prin crapaturi si acolo nu ai cum ajunge.Plus daca stai la bloc vine pe linga tevile de apa de caldura etc, ar trebuie sa izolezi totu, sa astupi orice crapatura.
Poti scapa de ei dar sa nu mai vina si alti dupa de la vecini, caz in care stai la bloc.Eu am spus metoda cea mai usoara.
A uitasem sa zic, capcana aia o lasi acolo pana se umple de insectele alea, apoi pui alta si tot asa pana cand vezi ca nu se mai prinde nimic, tii capcanele cateva luni de zile pe sub chiuveta, pe la baie pe sub dulapuri etc.Le controlezi asa periodic si cand sau umplut le arunci.Bafta.

| JackR a răspuns:

Caracoparcanitza de parchet, mutatia Nagasaki! Nu scapi de ea decat cu napalm (la bomba atomica are imunitate dobandita).

Răspuns utilizator avertizat
| Loredana0007 a răspuns:

Plosnite de apartament! E greu sa scapi de ele si trebuie sa apelezi la ajutor specializat.