| alexandrubt13 a întrebat:

Intreb poate au facut si altii o fosa din beton cu laturi de 3 pe 3 m si adancime 3 m deci 27 m cubi mi se cere 6000 roni cu tot cu canalul cu teava de 10 m de canalizare pana la un camin si cu materialul meu, balast, ciment, fier beton plasa. E prea mult sau putin? Rog raspuns serios

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Aparent e destul de mult doar pentru manopera, dar cand o iei pas cu pas nici lucrarea nu e foarte simpla. Trebuie adus un excavator, care e platit cu ora, trebuie cofrat cat pentru doua case, inteleg ca se face beton la betoniera, e de tras, nu gluma... Fosa va fi imensa, e pentru vreun hotel?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai breh, 3 pe 3 pe 3? Asta e treaba de excavator intr-o dupa-amiaza. Plus ceva munca dupa aia, maxim 3 zile. Cam mult 6000. Nu sunt RONI, ci RON. Ti-au facut un deviz? Citi vor lucra, cit dureaza, care sunt costurile defalcat, frumos?

| alexandrubt13 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci vine excavatorul care il cheama mesterul intr o zi si dupa aia el instaleaza cofrajele si popi dupa care cu alti 2 toarna si tot cu aia face si canalull incepand de la 60 cm de la camin 80 cm la fosa si tot el pune tot si decofreaza 6000 ron cam mult nu stiu cat ar costa maxim?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alexandrubt13):

Eh... ma iei cu meseriasi? Vorbeste breh cu o firma serioasa care iti face deviz de lucrare cu tot ce inseamna lucrarea detaliat. Cred ca o firma te rezolva in maxim 2 zile cu pana in 4000, mai ales ca zici ca ai avea materiale.

| alexandrubt13 explică (pentru GabiDumitrescu):

Bine eu nu merg cu firme cu vedete cu multe aprobar pentru niste schimbari a o casa eu intreb si accept recomandarile dar multumesc, eu asa zic ca sa dai 6000 roni pe o fosa de 25-27 tone e mult cu materialul si cu betoniera mea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alexandrubt13):

Vedete? O firma o poti da in judecata daca iti face treaba de mintuiala, iti poate oferi o garantie, o chestie. Prinde-l dupa aia pe nea Caisa asta al tau si scoate-i ochii...

| Catrice a răspuns:

Auzi ma, 600 sau 6000?

| alexandrubt13 explică (pentru Catrice):

6000 roni deci 60 milioane lei vechi

| Catrice a răspuns (pentru alexandrubt13):

Da' ce îți pune țevi placate cu aur laughing max pe care l-am auzit de la a, ții e 1000-1500 RON, plus ca tu ai deja materialele.