| Rux2000 a întrebat:

Locuiesc in Germania de puţin timp si nu stiu ce internet fix nelimitat sa imi "bag". Am auzit multe cum ca Vodafone este cel mai nasol, insa despre Telekom am auzit si pro si contra. Sunt si alte firme (sau cum se spune) serioase si bune?

Răspuns Câştigător
| AgainSoon a răspuns:

Bună.
Eu am abonament la internet făcut la poșta din localitatea în care mă aflu, tot în Germania și pe router-ul meu scrie FritzBox, dar mai multe detalii nu știu despre această firmă. Am abonamentul făcut de 3 ani și plătesc 40 de euro/lună iar viteza la internet este foarte bună... Niciodată nu mi-a mers greu netul, iar din câte am mai auzit de la alții, FritzBox-ul acesta se numără printre cele mai bune route-re wireless, pentru că viteza la internet este foarte bună. Eu stau în Hamburg și nu am idee dacă acest router wireless este disponibil și în zona ta, dar te poți interesa la Poșta localității de care aparții... Eu la poștă am mers și acolo mi-am făcut abonamentul la Fritz Box. Sper că te-am ajutat happy

| Rux2000 explică (pentru AgainSoon):

Multumesc frumos o sa incerc. Funda.

| NLS a răspuns (pentru Rux2000):

KabelBW este UnityMedia mai nou.
Vezi mai sus la MihaelaDart motivul happy
(M-am saturat sa scot modemul din priza in fiecare zi.)
Problemele au inceput de cand ni s-a schimbat contractul si modemul. Inainte a mers multumitor.

| Dunca_Oana_1980 a răspuns (pentru NLS):

Unytimedia e varză au mereu problema, cu modemul, nu sunt in stare sa al schimbe repede, așteptat 4 luni sa vină sa schumbe modemul, i am anunțat că nu internet, trimite a pe cineva, iar ăla se scotea, că nu e nimeni acasă, deci stam ore așteptand, sunt f neseriosi iar in timpul ăsta imi luat banii din cont.cand Iam sunat să ai anunț că nu există așa ceva mai rau decât in România. Deci lor le figureaza in calc. Ca nu am net, ca e defect modemul, dar au cu tupeu banii sa mi ia.si banii inapoi nu i am mai văzut, si am scris demisia, era si normal sa așteptat 4 luni de zile, să nu aud de ei.

| NLS a răspuns (pentru Dunca_Oana_1980):

Noua nu ne mergea bine de aproape doi ani, si nu am facut nimic decat recent. (E vina noastra.) Internetul mergea acceptabil doar dupa ce scoteam 1 data pe zi, fisa modemului din priza.

Am rezolvat totul prin telefon (dupa mai multe peripetii, ca parca toti incompetentii pamantului lucreaza acolo.)

Sunam acum vreo 4 saptamani si le povestim in amanunt tot.
Mai comandam si un receiver nou si o cartela pentru el (Sky).
Si intrebam preturile pentru un recorder, insa am zis CLAR ca NU il vrem cand am auzit pretul.

Peste 3 zile, primim pachet cu receiverul.
Peste inca 1 zi, primim un alt pachet, cu UN RECEIVER, un modem si UN RECORDER!
Si din nou fara cartela pentru receiver.

Alte telefoane, si suportul clienti avea chef de glume.
Am zis ceva si de viteza de navigare si a bagat omul: sa nu uitam de casca de protectie.
No Comment.

| Alin0911 a răspuns (pentru AgainSoon):

Bună ziua, după ce faceți abonamentul îl plătiți în fiecare lună la poștă?

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu am de la Unitymedia si merge binisor. Acum, sa nu te astepti sa ai internet ca in Romania. Aici, la nemti, internetul nu e chiar cel mai rapid posibil. Eu stau in Essen, adica, la vreo 40 km de Dortmund.

| NLS a răspuns:

Dacă ești în zona Stuttgart, încearcă KabelBW. Cea mai sigura cale de a nu-ți mai dori net. laughing

| Rux2000 explică (pentru NLS):

Locuiesc pe lângă Dortmund. De ce este aşa rea?

| MihaelaDart a răspuns:

Telekom este cel mai bun desi si scumpicel. Noi am avut Telekom la vechiul apartament unde am stat si apoi am renuntat caci in curand renuntam si la Germania peste 2 luni. Vodafone merge prost si mult, te umfla la facturi.
Unitymedia are mereu probleme cu semnalul, iti merge routerul, dar nu ai semnal, uneori problemele pot fi si pana la 3-4 saptamani, in schimb este ieftin.
https://romde.eu/......n-germania

| Rux2000 explică:

Mulțumesc tuturor. Am rezolvat "problema". TELECOM decomandata sunt mulțumită.

| Beculet85 a răspuns:

Daca esti intr-o zona buna recomand Telecom daca stai in zona m-ai putin buna recomand Vodafon avand acoperire mare.