| Anabelle123 a întrebat:

Momentan locuiesc intr-un apartament de 2 camere, 1 baie și o bucătărie,insa recent am gasit un anunt despre o casa din orasul meu, cu 4 camere+1 living, 1 bucatarie și 1 baie.Proprietarul o da la schimb cu un apartament de 2 camere,la parter, exact ca al meu+difrenta.Despre ce diferenta credeti ca ar fi vorba?

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Diferența de valoare.
Un apartament ca al tău în zona X din orașul Y are o anumită valoare; să zicem 50.000 € - iar casa omului, cu teren și ce-o mai fi pe-acolo, în același oraș dar în zona Z face cam (să zicem) 300.000 €.
Tu cam ce diferență crezi că va cere vânzătorul? 250 de mii? mai visează! va cere mai mult, ca să aibă de unde negocia. Depinde doar de talentul tău să reduci acea solicitare spre valoarea corectă sau chiar sub aceasta, mai ales dacă omul nu e asaltat de oferte.
Dar până nu suni să întrebi, nu ai de unde ști o valoare exactă de la care va începe discuția.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nimeni nu poate ghici cat cere omul si ce este in capul lui. Mergi la el si intreaba-l si apoi negociaza.

| Adry05 a răspuns:

Adica platesti o suma sau un bun in valoare de o suma. E normal avand in vedere ca-ti da un apartament mai mare. Diferenta aia doar de la proprietar o poti afla asa ca intreaba-l.

| Holiday a răspuns:

Depinde de oras, de pozitionarea casei, respectiv apartamentului, de gradul de finisare si imbunatatiri avute, de cat teren (curte) are, etc. Nu se poate estima diferenta de valoare a celor doua proprietati decat daca stii toate aceste aspecte. Cel mai sigur intreaba-l. Oricum o sa ceara o diferenta mai mare decat cea reala la pretul pietei dar macar ai o baza de negociere.

| Mayhem666 a răspuns:

Adica faceti schimb, iar tu ii mai platesti o anumita suma de bani, avand in vedere ca tu ai ceva mai mic si faci schimb cu cineva care are ceva mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apartamentul tau e mai ieftin fata de casa respectiva, o sa platesti diferenta in bani ca sa fie schimbul egal.

| TerenteFTW a răspuns:

Depinde de zona apartamentului si a casei, daca amandoua sunt in zone bune poti plati diferenta pana la pretul apartamentului tau, daca apartamentul tau este in zona buna dar casa nu(gen nu are strada asfaltata, sau nu are acces la vreo utilitate, etc) poti plati pana la jumate din pretul apartamentului tau ca diferenta dar sa nu te astepti la mai putin de atat... poate doar daca acea casa este avariata si sa o iei cu scopul de renovare

| Raisa010 a răspuns:

Diferența ar fi o suma de bani....Adică...Apartamentul tau este mai ieftin decât al acelui om Asa ca trebuie sa mai dai o Suma de bani