| christian90 a întrebat:

Buna seara. Caut cateva materiale pentru activitate tip crafts, adica hobby, dar nu reusesc sa le identific pe la magazinele cunoscute, leroy sau dedeman, online, ma voi duce si in magazin. Mai intai sa le identific, apoi vad si preturile.

1. Am vazut video-uri pe internet despre cum sa construiesti infinity mirror (probabil cunoasteti). Este vorba de o oglinda pusa pe fundul unei cutii, o banda cu led-uri o inconjoara, iar la suprafata se monteaza tot un fel de oglinda. Eu am folie care se monteaza pe geamuri la masini (cred, nici nu imi amintesc de unde o am) si am testat cu o oglinda samd, dar nu creaza acel efect dorit. Persoana respectiva o denumea "half mirror".
Stiti cam ce material ar fi?

2. Alt material este "veneer", furnirul (sau poate ca nu este chiar asa), ca cel care se lipeste pe mobila, dar ce am vazut intr-un video este un material cu o fata ce reflecta nuanta lemnului, dar cumva si permite trecerea luminii. Tipul a montat o foaie de 0.3mm ca asta peste un afisaj cu led-uri si se putea vedea prin material. Asa se comporta si furnirul pentru mobila?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Angajatii magazinelor au sarcina sa iti arate ce materiale se potrivesc pentru proiectul asta al tau.

| christian90 explică (pentru dullcat):

Momentan nu am rezolvat.

| adryang78 a răspuns:

Oglinda de care vorbești are doar o față reflectorizantă, cealaltă permite să vezi prin ea. Este cam același principiu ca la folia de care zici sau ca la ochelarii de soare cu oglindă. Nu știu dacă găsești așa ceva în magazinele de bricolaj, poate pe la atelierele care taie geamuri și oglinzi.
Prin furnir nu se vede, în principiu. Furnirul nu este altceva decât suprafață lemnoasă, tăiată extrem de subțire. Probabil materialul din video era altceva și imita furnirul.

| christian90 explică (pentru adryang78):

Am fost in magazin, furnirul gasit nu este ca cel vazut in video. Mai caut.