Întrebare recomandată | Felys a întrebat:

Buna seara comunitate, am o problema legata de centrala pe gaz.Cu o saptamana in urma mi-a fost inlocuit senzorul de apa calda deoarece nu mai incalzea apa si de atunci o incalzete prea mult ajunge chiar si mai mult de 70 grade ca apoi sa devina iar rece.Este destul de frustrant pentru ca nu pot face un dus de la un cap la altul, cand e prea fierbinte cand prea rece indiferent de cum pozitionez rotita de temperatura.Va rog daca a mai patit cineva asta,daca aveti idee,care ar fi rezolvarea,ce ar fi de facut in aceasta situatie,cel care mi-a montat senzorul mi-a zis ca nu stiu ce trebuie curatat cu o solutie speciala dar am ceva dubii in legatura cu asta,ma gandesc ca ar trebui si ceva setari,nu stiu,poate ati mai intalnit situatia si ma puteti ajuta cu o opinie, multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ok centrala aia pe gaz ce zici tu, are un fel de radiator, un fel de serpentina de curpu prin care trece apa. Radiatoru asta este incalzit de flacara aia cu gaz.Ei in interior teava aia de cupru face depuneri.Depuneri se face in orice situatie si daca doara trece apa prin ea, dar mai multe depuneri cand teava este incalzita.Deci instatu ala trebuie curatat la stiu si eu cat spune cartea,probabil cand cumperi ai un manual,acolo spune ce trebuie sa faci la anumite perioade.
Pentru asta exista o solutie,exact ce ti-a spus omu ala cu care se curata radiatoru ala la interior. Daca nu cureti deloc dupa cativa ani se va sparge teava aia de cupru,sau radioator,saum cum il numesc oamenii.
Solutia aia cred a o gassti si tu la magazin,poti sa cureti si tu singur,dar trebuie sa ai ceva indemanarii,in sensul ca trebuie sa conectezi,sa deconectezi ceva robineti,sau furtune, chestii de genul asta, depinde de ce aparat ai, cum este conectat etc.

Deci daca nu il cureti, el deja a ajuns undeva unde acele depuneri iti maninca teava, s-ar putea sa se si sparga intr'un an doi.Cam despre asta este vorba.Cand cumperi un boiler de genul asta sau centrala cum o numesti tu,ti se da un manual,ar fi indicat sa il citesti si sa intretii acesta centrala cum scrie acolo,altfel se strica,ajungi sa cumperi alta.

Nu conteaza ce brand este,teava de cupru este teava si atat tot, poate sa fie centrala facuta si de extrateresri laughing tot se sparge, atat timp cat teava aia este din cupru.

Si daca ai boiler electric sa zic si la ala se strica elementu ala care incalzeste apa, nu se sparge boileru ca este din otel gros, dar se sparge acel element electric, dupa ceva ani.La ala nu ai cei face,se schimba dupa ceva ani de functionare. Durata depinde si de apa daca are multe impuritati sau mai putine.

Si in cazul tau la fel acea centrala o sa dureze mai mult sau mai putin fctie de ce apa ai tu,daca apa este cu multe saruri depunderile pe teava se fac rapid,daca apa este f bine filtrata depunerile se fac mai greu.Dar in orice situatie tu trebuie sa mentii aceasta centrala,sa o intretii asa cum spune fabricantu.

Du-te la magzinul care vinde centrale de astea si intreaba acolo de solutie de curatat,asta daca te pricepi tu sa cureti, daca nu ai face bine sa aduci un meserioas sa tio curete, tu stai linga el sa vezi ce face, sa vezi daca curata bine, iar pe viitor daca te pricepi sa surubaresti o sa cureti tu, odata ce vezi cum se face.Ca vorba aia una e cand faci tu la tine acasa si alta cand aduci un meserias,ala curata acolo sa fie,ca doara nu-i-a lui laughing

Acum apa cand vine cald cand rece,asta pentru ca avand depunere pe teava se incalzeste mai greu, vine apa aia calda, apoi rapid aia rece, nu are timp sa se mai incalzeasca, sau depinde de cum sunt depunerile, pe anumite segmente de teava sunt depuneri multe pe alte segmente mai putine.
Spor la curatat.

| Felys explică (pentru relian):

Cred ca astat e de fapt problema si am schimbat degeaba senzorul.Dar asa se intampla cand nu stii, vine unul te abureste si iti ia banii.In fine astept in seara asta sa vina un alt tehnician care a spus deja ca urmeaza sa curete ce nu a facut primul si sper sa fie bine.Multumesc pentru lamuririle gratuite si pertinente

| relian a răspuns (pentru Felys):

Lamuririle se dau gratuit, nu stiu cine ar plati pentru ceva ce scrie si in manualul unui aparat.Deja ai platit pentru chestiile astea.Ce am spus eu,poate sa fie asa sau nu,ma refer la problema ta,dar ca asa se face,asta stiu sigur,orice lucru trebuie intretinut pentru a functiona corespunzator,ltfel se strica mai devreme decat ar trebui. Eu iti spun ce am vazut ca scrie in manualul acestor boilere,apoi a patit si mama exact la fel,dar ea nu a spus nimic,ma refer sa imi zica mie,tot chema mereu un "meserias"care ba ca e una,ba ca alta, pana s-a spart boilerul de tot, curgea ca la balamuc laughing
Un bolier din asta odata spart nu se mai merita sal repari, acel radiator, adica teava aia din cupru este f subtire, iar sansa se sparga din nou este foarte mare.Radiatoarele astea de la boilere, de la aparatele de aer conditinat sunt f subtiri, nu te gandi ca sunt in grosimea materialului ca tevile ce le vezi tu pe la magazine. Teava care se foloseste la aceste aparate nici nu o gasesti in comert.Cu cat este mai subtire cu atat este mai eficienta pentru ce este facuta, dar este si mai sensibila la defectiuni.Deci intretinerea este ceva necesar, astel sa poti avea acel aparat atat cant fabricantu spune ca ar avea viata.Bafta

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

În afară de curățarea și spălarea instalației și a cazanului centralei, mai recomand și cumpărarea și montarea la baie a unei baterii termostatate - scapi de stresul „dușurilor scoțiene" indiferent de ce variații de consum / presiune ai în rețea / instalație.

| Heavenonearth a răspuns:

E infundat schimbătorul de căldură, bănuiesc.Fă-i o revizie tehnică la filtre:curățare, spălare, inlocuire etc.