| Dumitrescu_Alexandru_1998 a întrebat:

Centala Motan Eco Max.Am setat apa calda pe 45 de grade, iar central cand o pornesc urca la 50 de grade, apoi scade treptat la 40 de grade, iar urca la 49 de grade dupa care scade la 41 de grade si tot asa cam 2 minute pana se stabileste pe 45 de grade.Firma care a montat centrala spune ca e normal.
Ce defectiune are? Daca ma poate ajuta cineva multumesc anticipat. Funda!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Nu are nici o defectiune.Este normal.Ce nu prea este normal la apa din calorifere.Cam cat merge centrala(la timp ma refer)de cand porneste pana se opreste? 1-1, 5 ora? Pentru ca temperatura la apa din calorifere este mica.Eu o tin la 65 de grade si la fel face si la mine.Se ridica pana la 65 apoi se inchide flacara 10-15 sec(pompa merge)apoi se aprinde flacara se ridica la 74-75 apoi revine la 65.Merge in jur de 50 min. Daca mai vrei detalii sunt pe aici.

| Dumitrescu_Alexandru_1998 explică (pentru darrio2007):

Nu am probleme cu caloriferele. Am termostat de ambient si se opreste cand e setata la 23 de grade. Doar apa calda oscileaza intre 40 si 50 de grade 2-3 minute(ea fiind setata pe 45) fara sa umblu la robinet. Daca opresc robinetul si dau drumul iar ii trebuie 2-3 minute sa se stabileasca pe 45 de grade.Nu mi se pare normal sa urce pana la 50 cand eu am setat-o pe 45. Ceva e defect?

| darrio2007 a răspuns (pentru Dumitrescu_Alexandru_1998):

Nu este nimic defect.Apa se mai incalzeste in bazinul centralei.Nefunctionand pompa. Dupa ce inchizi robinetul.Pentru ca nu circula.Asa face si la mine.La calorifere este indicat ca apa sa fie la 70 de grade.La asta m-am referit.