| Andreeaa1998 a întrebat:

Buna seara. Cum se calculează radierul, casa parter?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ce intelegi prin radier? Intreb pentru ca la o casa pe parter nu am prea intalnit asa ceva.
Si ce vrei sa calculezi? Grosimea placii, suprafata, cantitatea de beton, armaturi?

| Andreeaa1998 explică (pentru regis):

Câți mc de beton intra la placa peste elevație. Și cum se calculează cantitatea de beton?

| regis a răspuns (pentru Andreeaa1998):

Se calculeaza dupa formula volumului, inmultind lungimea, latimea si grosimea, exprimate in metri (de exemplu pentru o placa de 12 metri lungime, 10 m latime si 8 cm grosime, se va inmulti 12x10x0,08=9.6 mc).
Pentru fundatiile cu forma neregulata, se va imparti suprafata totala in mai multe dreptunghiuri mai mici (sau dupa caz, alte forme regulate).

| Andreeaa1998 explică (pentru regis):

Mulțumesc.