| ValiConstantin123 a întrebat:

Bună seara TPU!
Cum pot taia o cornisa decorativa din polistiren la unghi de 45 de grade fără un taietor unghiular?

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cu un raportor și un cutter.
Sau, daca nu ai raportor: masori pe lungime grosimea cornisei. Tragi o linie perpendiculara pe grosime. Rezultă un pătrat cu trei margini exterioare, și o margine trasată. Diagonala pătratului e exact la 45 de grade.

| cristi202 a răspuns:

Am uitat sa specific: atenție la măsurare și taiere. Marja de eroare nu trebuie sa fie mai mare de 2-3 zecimi de mm. Deci trebuie sa masori cît mai exact, ideal sa semnezi cu un pix/marker subțire. Altfel, unghiul va fi mai mic/mai mare de 45 de grade.
Iar dacă chiar se întâmplă (căci asta doar un meserias poate sa le potrivească), poți vedea asta cînd pui cornișa pe poziția în care va sta. Daca nu se îmbină perfect cu cea de linga, vei înțelege imediat unde trebuie sa ajustezi la ea, și cît.