Întrebare recomandată | FlorinaDaniela2231 a întrebat:

Buna seara/ziua!
Cum schimb o priza? Sotul e plecat in delegatie si mi s-a ars o priza in sufragerie si as vrea sa stiu cum o conectez

11 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Opreste curentul inainte sa faci asta:
https://www.youtube.com/watch?v=ltohDbdByRs

| relian a răspuns:

Foloseste alta priza,asta pana vine sotul tau.
Daca tot nu ai ce face si choar vrei sa faci asta,trebuie in primul rand sa o faci ziua, astfel incat sa poti inchide tot curentu in casa, asta pentru ca nu stii care este siguranta pentru acea priza.

Dupa ce inchisi tot curentu, cu o surubelnita desfaci priza, vezi cum e montata si montzi alta exact la fel. Fara curent e ok, dar si dupa ce scoti curentul baga ceva in priza si verifica o veioza ceva radio

| anonimg a răspuns:

Cauți un electrician. Pe olx îl găsești mai ușor. Îl întrebi și de un preț aproximativ.

| Andreeush a răspuns:

Caută un electrician, nu te apuca să pui tu priza.

| Bizon95 a răspuns:

1. opresti curentul de la sigurante, in video dat de danbnz iti arata creionul de tensiune pe care l-a bagat in fiecare gaura ca sa verifice ca nu mai are tensiune
ATENTIE prizele noi au diverse modele de prindere, inclusiv ultima generatie care are un fel de clape de presiune in loc de suruburi (si, cica, ca ar fi mai bune pentru ca suruburile se slabesc in timp)

in plus, in video ala de mai sus (trebuie sa atrag atentia asupra la asta) sunt numai 2 fire, priza are numai doua fire, in realitate, putine prize au numai doua fire ci 3, iar uneori si in perete sunt 3 fire, iar al 3-lea fir e in general mai colorat (galben cu verde) si se numeste impamantare, insa nu asta e problema, ci sa iti dai seama ce si unde sa prinzi firele in priza (firele de curent se duc in gauri si iar suruburile de prindere al cablurilor sunt in general in laterale, firul de impamantare duce in laterale (sunt niste cleme) si in general surubul de prindere e undeva in centrul prizei

sau
2. cumperi un prelungitor (10lei daca nu e un consumator mare) si ignori priza aia pana vine sotul (daca el se pricepe, sau daca nu vrei sa chemi singura un electrician)

| FlorinaDaniela2231 explică (pentru Bizon95):

Am 3 fire, pe ala galben unde il pun?

| Panamax a răspuns (pentru FlorinaDaniela2231):

Ar trebui sa cunoastem si culorile celelalte.
Trebuia sa te uiti cu atentia cand ai demontat-o pe cealalta, eventual o poza cu telefonul.In alte tari culorile sunt standardizate de cateva decenii, galben verde inseamna impamantarea dar Dorel poate a facut dupa cum avea sarma la el.
Daca gresesti in cel mai rau caz te electrocutezi.

| Bizon95 a răspuns (pentru FlorinaDaniela2231):

In teorie ala galben e impamantarea

dar fa o poza cu telefonul si la fire si la partea din spate a prizei pe care vrei sa o instalezi

| Panamax a răspuns:

Gasesti un vecin binevoitor pe undeva.
Pentru o priza se alege cu o bere.

| Alexandru_Baluta_1986 a răspuns (pentru Panamax):

Electricieni astia, niste alcoolici happy

| Alexandrionelu a răspuns:

Este o invitație?