| carmen44 a întrebat:

Nu știu ce să fac,soțul e plecat afara,am stat cu el o perioada dar tot timpul era nervos și tipa la mine, vrea din nou sa merg la el?

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este alegerea ta să rămâi cu cineva abuziv sau să nu. Nimeni nu o poate lua în locul tău (decât dacă ești ținută prizonieră).

| ROB3RT89 a răspuns:

Uneori o meritati. Daca nu o meritati, e vina voastra ca stati langa oameni de genu.
Probabil au stiut cum sa va suceasca mintile si acum si-au pierdut intereseu.
De aici si aceasta atitudine care prezinta doar dezinteres.
Parerile sunt impartite, faci ce crezi si ce simti.
Daca consideri ca te simti fericita si implinita langa el, nu mai e mult de gandit!

| Freya1 a răspuns (pentru ROB3RT89):

De ce si-o merita? De ce trebuie sa ii faca neaparat ceva (scandal, bataie) daca nu ii convine de ea? De ce nu o lasa el?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Freya1):

Am zis ca uneori, nu mereu.
Uneori mintile femeilor sunt sucite si accepta multe.
Sa nu mai zic cand e vorba de un copil doi.
Nu promovez violenta, chiar nu pot sa-i vad rostul.
Acum el stie ce are in cap de nu o lasa...
Dar vina ca sta langa el si accepta a cui mai e?!

| Freya1 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Pai vezi nu e vorba neaparat de minte aici se demonstreaza ca femeile is uneori proaste de bune, sufletiste chiar daca ala e mai aiurit incearca sa il ajute sau inca sa mai spere daar...de multe ori e degeaba.
Nu trebuie sa stea daca ala e violent verbal sau fizic dar mai corect e NU TREBUIE SA FI VIOLENT NICI VERBAL NICI FIZIC.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Freya1):

Dar nici fraier nu recomand sa fie nimeni, chiar daca am zis ca nu promovez violenta, verbal nu strica uneori!
Ala care nu o face nu e barbat(cand e cazul)
Si cum ori ce femeie prefera sa fie dominata decat sa domine, e clar ce ar alege intre un papa lapte si un barbat!

| Freya1 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Poate dominata din punct de vedere sexual uneori dar nu in viata de zi cu zi.
Nu trebuie sa fi papa lapte ca sa iti respecti femeia. Daca aveti discuti in cotradictoriu cum se intampla in orce cuplu e normal dar dar nu trebuie ca el fie ca are sau nu dreptate sa faca pe zmeul si sa de-a cu pumnul in masa ca are dreptate ca poate ia si el o cratita big grin

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Freya1):

Din punct de vedere sexual e logic.
Unele persoane inteleg prost conceptul de dominare.
Daca barbatul nu are o atitudine de barbat,deja nu mai reprezinta pentru femeie o provocare.
Ce se intampla apoi? Ori il insala ori se gandeste sa-i spuna in fata ca e mai ok ca iei sa fie doar prieteni.
Nu prea e dezbatut termenul asta de friend zone.
La multi le-am recomandat pe aici sa nu accepte, creada sfaturi de la femei legate de femei.
Poate ele chiar cred ce spun, dar uneori fac chesti inconstient.
Nu ele decid de cine sa fie atrase sau nu.
Dar sa fie doar intre noi, nu mai stie nimeni big grin
Acum daca femeia e mai isterica, nu e exclus sa-i aplice o cratita in figurahappy

| Freya1 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Orcine poate sa accepte sfaturi despre femei de la o femeie.E aiurea sa spui "o sa intreb un barbat despre ce ii place unei femei" pentru ca in afara de un psiholog barbat (care si ala zice si recunoaste ca nu o sa intelegi niciodata o femeie pe deplin) nu o sa aiba ce barbat sa o inteleaga pe deplin.Pentru ca majoritate nici macar nu le asculta si au aceias conceptie "eh ce stiu ele".
Poate ca un barbat ce asculta o femeie nu o si inteleaga neaparat dar macar va sti ce o supara, ce o bucura, cum va reactiona.
Iar legat de faza cu dominatul ambi parteneri trebuie sa "domine" dar in domeniul in care se pricep si pe rand pentru ca daca barbatul va face mereu pe nervosul si va da cu pumnul in masa ca el comanda ca e barbat femeia va deveni ce-a de care spuneai tu isterica si pana la urma il va servi cu cratita.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Freya1):

Depinde cine si pe ce barbat intreaba si ce intreaba.
Daca intreaba unul cu experienta,face ceea mai buna alegere.
Acum un barbat nu e dator sa fie psihologul unei femei.
Ia-si sfatui pe toti sa fuga de cele complexate si sa caute o femeie calumea,stapana pe ea,optimista si care stie ce vrea de la viata.
Faza cu dominatu chiar e inteleasa gresit, chiar si tu o intelegi gresit.
Sau putem vorbi de un orgoliu feminin exagerat.
Cand am zis "dominant" nu m-am referit la barbatul ala nervos si care da cu pumnul in masa si pe care tot il aduci in discutie.
Ti-am zis, voi va indragostiti si sunteti atrase de ceea ce negati, chiar daca sustineti contrariul.
Si nu ca vreti voi, e ceva ce pleaca din subconstient...
Trebuie vorbit acum si cu producatorii de tigai sa conceapa o tigaie buna pentru gatit dar si pentru moalele capului laughing

| Freya1 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Nu este psihologul femei dar trebuie sa o asculte si ajute cum si femeia de altfel trebuie sa faca asta cu barbatul.
A domina inseamna a prelua initiativa, a controla o situatie, a o ordona etc ceia ce trebuie sa faca ambi parteneri intr-o relatie pe rand si in anumite situati.
Nu te indragostesti intotdeauna de cine vrei dar daca te-ai indragostit si pe parcurs vezi ca nu e ce trebuie si nu corespunde principiilor tale sau dorintelor tale poti sa renunti cu toata dragostea pe care o ai.Eu cred ca daca te indragostesti de o persoana de care iti dai seama ca nu e dupa cum ai vrea tu sau cum ar trebui treptat iti si trece. Spre exemplu te indragostesti de un "vagabond" ce umbla cu femei, ce baga la aparate, ce nu munceste, te indragostesti fara sa vrei ca e clar ca nu vrei asta dar la inceput oricum speri ca se va schimba dar daca e trantor si il ti tu, tot ce are baga la aparate, te insala cum clipeste ti se ia, constientizezi ca nu e bine si iti trece dragostea.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Freya1):

Nu stiu cate relatii ai avut si in ce mediu traiesti sau ai trait dar te bazezi mult pe partea rationala/logica uitand de ceea emotionala.
Si da,intre parteneri trebuie sa fie un echilibru.
Aici ai zis bine, nimic de zis.
Acum subiectul a plecat in mare parte de la dominanta, pe scurt o atitudine masculina.
Tu ai trecut in extrema cealalta cand ai zis de barbatul care da cu pumnul in masa sau cel care baga banii la aparate.
Asta nu are legatura cu subiectul.
In cazul acelui barbat mentionat de tine, e rau si pentru femeia de langa el(daca are) dar si pentru el!
Daca eram profesor iti dadeam o tema acum, tema consta in a invata sa faci diverenta intre ratioanl si emotional.
Mai ales ca voi sunteti mult mai emotionale ca noi!

| Freya1 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Am avut ceva adolescentin si una de 8 ani si acum iar una seriosa de ceva timp destul de lung.
M-am lasat dusa de emotii si sentimente de aceia caut acum partea stabila si logica a relatiei.E si iubire ca altfel nu stai dar trebuie sa gandesti si logic.Stiu diferenta ca le-am trait pe amndoua de aceia acum nu ma mai las ghidata doar de sentimente ca nu imi fac bine analizezi si gandesc.M-am maturizat mai repede.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Freya1):

La prima impresie pareai o copila care nu are prea multa experienta si nu e sigura de ce zice.
Si iti zic eu, ai fost dusa de emotii nu te-ai lasat dusa.
Logica e buna, dar uneori strica prea mult.
Daca ar fi sa fie, si acum te-ai lasa dusa de emotii.
Si o femeie la 40 de ani se comporta ca o adolescenta cand e atrasa/indragostita de cineva.
Logic vorbind nu ai face-o, rational nici atat, stiu happy

| Ririru a răspuns:

Buna,

Eu una nu inteleg cum ai primit atata feedback uri sa-l dai naibii si ca de ce l-ai luat, cand tu nu ai scris decat o fraza mare si lata, in care nu dai niciun detaliu semnificativ pentru care acest barbat chiar ar trebui parasit. Oricine tipa, oricine se enerveaza. Intrebarea este, de ce?! De ce sunt aceste discutii? Viata in afara e grea, ai nevoie de un spirjin mai ales sufletesc, tu ai fost acolo, dar de ce s-a rupt? Ce nu functioneaza in aceasta relatie? De ce nu vorbesti cu sotul tau despre asta? E posibil ca aceste tipete ale lui sa fie vorba doar despre o perioada grea, din viatra voastra? Sa fie stresat, de la job? Te bate? Te injura? Ofera mai multe detalii. Din ce ai scris, eu zic sa vorbesti serios cu sotul tau si sa ajungeti la un compromis sau sa va despartiti, in final, daca aveti motive serioase.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai daca tipa la tine de ce crezi ca te-ar mai vrea? Si eu sunt de parere ca ar trebui lasat. Orice se poate discuta in casa dar cu tipete nu si next level va fi sa te bata.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti de munca aici, si-i spui ca nu poti pleca la el, decat in concediu.

| anonimg a răspuns:

Unde ai găsit pe omul acesta? Unul mai calm, mai liniștit nu se găsea? Astfel de oameni trebuie să trăiască singuri în pădure până când se vor calma. Ei nu au ce căuta în mijlocul oamenilor cu un astfel de temperament. Cu cât mai mult nu trebuiesc alesi pentru a forma o căsnicie!
Eu i-as spune: "Eu nu dau voie lui mama si lui tata sa tipe la mine si o faci tu?" Sau "Ca sa țipi la mine am acceptat să trăiesc cu tine?"
Nimeni nu are dreptul să tipe sau să se răstească la semenul lui. Dacă nu este o lege scrisă, asta nu înseamnă că cineva ar avea dreptul să facă asta. Este si vina ta că îi permiti asta. Mai târziu isi va permite să te si lovească. Trebuie să te opui caracterului lui sălbatic. Dacă a făcut-o o dată, o va mai face si data viitoare cu o mai mare ușurință; după aceea cu o si mai mare ușurință. Nimeni nu are scuză pentru tonul ridicat, chiar daca este întreținătorul familiei. Mai bine sărăcia decât un astfel de animal; pentru că doar animalelor li se pun hățuri ca să fie stapnite; pentru că oamenii care au fost inzestrati cu rațiune nu se folosesc de aceasta ca să se stăpânească.
In privința plecării în străinătate trebuie să plecati ori amândoi ori niciunul. În felul acesta îl ajuti ca să nu te însele, si te vei ajuta si pe tine ca sa nu îl inseli. Trebuie să fiti amândoi oriunde vă veti afla. Nu vorbesc de lipsa de încredere, ci de nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viața e prea scurtă ca să mi-o petrec lângă cineva care țipă la mine. Căsnicia nu e pușcărie, nici spital de nebuni.
Nu vreau ca la 80 de ani să privesc în urmă și să văd o viață irosită.

| AlexSalling a răspuns:

Nu te du'. Nu sta cu un asa om. In timp, nervi si tipetele lui la tine pot ajunge mai rau. Relatiile toxice nu merita efortul, asculta ce-ti zic. Bafta!

| Xenow a răspuns:

Poet cauta motiv de cearta părere mea Nu lasă sa bage frica în Tine pune-i condiții

| BlueMoon99 a răspuns:

E posibil să te înșele. Părerea mea, nu o lua personal.