| AndreiAndrei260111 a întrebat:

BUna TPU. acum doua zile. mi-am comandat o mobila de Bucătărie... au venit oamenii, au montat-o, am plătit tot ce trebuie. Ziua următoare, Adica azi, mai aveau sa îmi aducă un mic dulap de Bucătărie. iar când l-au adus, i-am rugat, dacă pot sa îmi mai facă o tăietura in blat, mai vreau sa instalez aum obiect, ei as spus da (Nu mai aveam nimic de plătit către ei, astăzi au adus doar dulăpiorul respectiv, totul a fost plătit înainte) taie ei blatul, iar la sfârșit îmi cer 400 de lei. I-am întrebat "Pentru ce 400 de lei? Ca mi-ai taiat i bucata de lemn?" Și el zice foarte nesimțit "Da, da-mi banii sau vei avea probleme" i-am dat 100 de lei și i-am spus "Bucură-te măcar cu atat" iar când a ieșit din casa, chiar înainte la poarta mi-a spus ca ma va da in judecată, întrebarea mea e, pot sa fac eu o sesizare la firma pentru așa ceva? Nu cred ca au ei trecut in tabelul de prețuri 400 de lei pentru o tăietura de genu, un prieten ce are o firma de construcții mi-a spus ca așa fac ei, își încerca norocul, poate poate mai fac și ei ceva. Voi ce credeti

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Fa reclamatie la firma, intreaba daca firma e cea care taxeaza 400 lei pentru taierea unui blat

daca da, atunci intrebi de ce nu ti-au spus dinainte de a il taia... AI DREPTUL ASTA, si in plus, UNDE E FACTURA?!?
dupa care le faci reclamatie la OPC, SI la Politie, exista un principiu numit solicitudine, adica a cere bani pentru un serviciu nesolicitat, sau a cere bani dupa prestarea unui serviciu care ar trebui sa fie pe gratis (mobila la comanda) si pentru care in orice caz nu se poate presta fara sa va intelegeti la pret INAINTE de prestarea serviciului

daca nu e politica firmei, atunci ii spui ca te astepti sa primesti aia 100 lei inapoi, platiti DEGEABA, iar daca nu ii primesti pana maine, maine te duci si la OPC si la politie si depui reclamatie, nu au decat ei sa isi dea in judecata angajatul care a facut abuz, tu ai lucrat cu firma NU cu angajatii

eventual inregistreaza apelul... pentru mobile exista aplicatii de gen call recorder, NU STRICA sa ai asa o dovada

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Incident încheiat, tu ai blatul tăiat, ai plătit serviciul, ei au încasat banii. Nu te pune pe înregistrat, ca asta este infracțiune.
In instanta nu te cheamă nimeni pentru 300 de lei, mai ales ca pe suta aia
nu au emis chitanta. Ba mai mult, daca s-ar ajunge acolo, poți spune ca tu le-ai dat o bancnota de 500 de lei si nu ai primit nici macar restul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuia sa suni atunci la firma.
Nu ai sunat atunci, suna acum.
Nu trebuia sa le dai banii, si ca spui sa iti trimita factura, sau sa iti faca factura atunci pe loc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Înainte să ceri să facă modificarea să întrebi cât o să coste.
Să faci plângere la firmă nu are sens. Incident terminat, învățătură de minte.

| AndreiAndrei260111 explică (pentru sadrian46):

Nici nu m-am gândit ca ar ere bani pentru taiat. era f puțin. sculele la ei. și din cum a răspuns când l-am întrebat dacă poate sa taie. nici nu m-am gândit ca ar cere un leu

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ai procedat gresit, daca azi au venit cu dulapul nu trebuia sa îi rogi sa taie si blatul, oricum pretul este imens 400 lei pentru ca ti a taiat blatul? Reclama i la opc si chiar daca era patronul firmei, nu trebuia sa se poarte asa, lucrul acela adica tăierea blatului putea sa o faca gratis sau pe o bere, nu sa ameninte ca te da in judecata, poate era omul ăla băut si a reactionat asa, oricum ar sta lucrurile, mergi la firma care ti a adus si montat mobila, cu actele si chitantele mobilei si cere sa vorbesti cu patronul cu seful, si spune i lui ce ai pătit cu angajatii magazinului care sunt de o nesimțire crasă si de o hotie inimaginabilă. Daca nici seful nu te ajută faci plîngere la Opc si la politie sa vina sa i controleze la acte pe sefii magazinului de mobilă.

| mihai69 a răspuns:

Poți să faci ce vrei, nu e musai să ai și câștig de cauză. Dacă totuși ăla e tariful de debitare / decupare blat? Sau și mai amuzant, dacă persoana care te-a amenințat cu judecata e chiar patronul?!? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un crăcănar. A fost scump 100 lei. Eu ii dădeam un șut în fund și afară pe ușă.

| Denisa0954 a răspuns:

Chiar ar trebui sa depui o sesizare la ei la firma. Nu e normal, si nici ca le ai dat 100 de lei pentru o tăietură nu e normal. Oricum, ei vor putea nega totul, poate ai noroc si nu esti singurul care s-a plans

| AndreiAndrei260111 explică (pentru Denisa0954):

Pe camera de filmat din exterior se aude și vede ce am spus mai sus. La fel și pe camera din casa scării. se aude ce discutam. mai incet, dar se aude

| Denisa0954 a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

Atunci e totul în avantajul tau