| Andreea249 a întrebat:

Părinții mei vor sa meargă mâine sa puna cartofi, ceapă, etc in pământ și sa ma repare la casa. Stăm la 40 de km de sat. Vor merge cu o dubă pentru ca vor sa duca si niste lucruri pentru casa (usa, haine, constructii, butonieră, etc) Întrebarea mea este, ce trebuie sa scrie in declarație?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Bifează motivul 6 și e ok

https://www.libertatea.ro/......ea-2922211

| Andreea249 explică (pentru sierra1):

@Sierra1 multumesc

| sierra1 a răspuns (pentru Andreea249):

Să fii iubită

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sa bifeze punctul 6 din declaratie.
Sa nu uite sa aiba fiecare persoana cate o declaratie nominala + cartea de identitate!
De asemenea, este indicat sa aiba la vedere si niste scule /materiale agricole LA VEDERE (pe langa materialele de constructii).

| darrio2007 a răspuns:

Scrie ca trebuie sa stati acasa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că merg la munca câmpului, care nu suportă amânare, trebuie făcută acum.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stati mă nene acasa, ca nu este urgent sa se ducă mîine, pentru oameni ca voi se prelungeste carantina, ca nu ascultati ce vi se spune, face ti ca voi, o sa vedeti voi ca numai scăpăm anul ăsta de nicio carantină, stăm in casă pină anul viitor.

| Andreea249 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Domnule CristiDinBucuresti, punerea cartofilor, cepei, etc in pământ, se pune la un anumit timp. Mama mea lucrează la fabrică, tatăl meu la fel. Nu au ocazia sa isi ia liber cand vor ei. Acum daca au avut ocazia să își ia 2-3 zile liber, normal ca vor merge să lucreze Pământul! Ce atât carantină? Dupa ce se va termina, aveti voi timp sa mergeți sa lucrați pământul? Daca stau dupa Iohannis, mor de foame. Atat timp cat se protejează cu manusi, masca, si tot ce trebuie nu inteleg care e problema! Am cerut doar un sfat, nu sa începeți să judecati.
Pana la urma se duc sa lucreze, nu ca altii sa sărbătorească Paștele, sa faca grătare si asa mai departe!

| sadrian46 a răspuns (pentru Andreea249):

Atunci sună la Poliție și întreabă, nu cere sfaturi aici, ca apoi să te cerți, că nu sunt alții de acord cu tine,

| Eugen80 a răspuns:

Motivul 6 din declaratie.

| JulyDreams a răspuns:

Din cate am inteles eu din ordonanata, astfel de deplasari nu sunt permise. Daca ii opreste politia risca o amenda de 20 - 200 mil.

| Rares-george_Dulau_1998 a răspuns:

Marchezi punctul 6. Mai anume "realizarea de activitati agricole"