| Alexxxaa1010 a întrebat:

Bună, TPU.
Am si eu o nelămurire, as dori sa ma ajute cineva și sa îmi și explice.
Am o încăpere de 24 de metri pătrați, trebuie sa o acopar cu niște "scânduri", o scândură măsoară 3 m lungime și 12.5 cm lățime. De câte scânduri am nevoie pentru a acoperi podeaua întregii încăperi? Mulțumesc anticipat!

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Teoretic iti trebuie 64 de scanduri. Dar practica nu se pupa cu teoria, e prea putin probabil sa le potrivesti la marele fix, gen camera sa aiba exact 6/4 metri, astfel incat sa iti incapa la fix si pe lungime si pe latime.
In functie de dimensiunile camerei si de modul in care vrei sa le asezi, vei avea mai multe sau mai putine pierderi de care trebuie sa tii cont.

| cristi202 a răspuns (pentru regis):

Corect, teoretic. Pentru ca, cel mai adesea marimile scindurior nu se potrivesc cu marimea camerei, si atunci trebuiesc taiate, ce presupune resturi. In placaje, de orice fel ar fi ele e o regula, ai nevoie cu 15% mai mult decat suprafata calculata teoretic. Asta ca sa fii sigur ca iti ajunge materialul. Uneori poate fi nevoie de 2-3 %, alteori de 13%, dar te incadrezi in ce ai nevoie.
Sau, poti face la fix, dar, trebuie calculat la sange, la fiecare milimetru, si pozitia fiecarei scinduri, stiind si cit ai de taiat din fiecare scindura ce trebuie taiata. Dar eu nu as risca, sunt multe calcule de facut si poti gresi foarte usor. La urma urmei, in teorie poate parea frumos, dar practica te omoara.

| cristi202 a răspuns:

Cu 73 o faci la sigur. Daca stii sa faci. Am vazut cazuri de placari in care s-a pierdut material aproape la fel cit s-a pus. Treaba de amatori. In mod normal, nu ai voie sa depasesti 15 procente din suprafata lucrata la pierderi.
Se poate si cu 65, 64 intrind teoretic la o suprafata de 24 mp. Daca suprafata e mai mare doar cu putin, ai nevoie de mai mult. Dar, un meserias o poate pune cu costuri minime: se pune pe rind fiecare scindura. De exemplu, ai rind de 4 m. 3 m prima scindura pusa intreaga, plus 1 m din alta scindura pusa linga pe acelasi rind. Cu ce ramane din a doua, 2 m, incepi al doilea rind. Ramine 2 m pentru o bucata din a treia scindura. La al treilea rind mergi cu ce ramane din a treia, 1 m. Si inchizi rindul cu scindura intreaga. Asta daca are exact 4 m latura camerei. Oricum, mergi pe minim daca faci asa, chiar daca dimensiunile vor diferi, pentru ca tai foarte putin la scindura, exista o continuitate in aplicarea lor. Ramin resturile de sub 15 cm, nu e indicat sa le pui, caci vor misca in timp. Un amanunt important: Trebuie ca toata scindura sa fie exact la fel in latime, 12, 5, cit ai zis, daca sunt unele mai mici sau mai mari chiar si cu 1 mm, se va vedea. Sau, le potrivesti pe cele de aceleasi dimensiuni pe acelasi rind.
Daca pui pe grinzi, e mai complicat, trebuie tinut seama si de distanta dintre grinzi. Si poti ajunge si la 80 de scinduri sau mai mult asa. Pentru ca nu poti pune un rest de 40 de cm daca intre grinzi ai 60 de cm. Deci vei avea mult mai multe pierderi.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu: imparti suprafata incaperii la suprafata unei scanduri si iti da numarul de scanduri.
P.S. Te las sa calculezi suprafata scandurii si sa faci impartirea.

Bula
| Bula a răspuns:

Intrebarea mea este: ce lungime si ce latime are camera?

| darrio2007 a răspuns:

Masoara lungimea si latimea camerei si faci calculul in functie de dimensiunile scândurii pe care o cumperi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe langa suprafata, pentru calcul trebuie sa stii si felul in care poti pune scandurile. Daca ai o latura de 5 si una de 4, 8, bagi doua randuri de cate 39 de scanduri, deci ai nevoie de 78 de scanduri, dintre care jumatate le bagi intregi, cealalta jumatate o tai la 2m.
Altfel iese nasol de tot, daca pui bucati si de 1 metru.
Idealul ar fi sa ai o latura de 3m, sa pui un singur rand de scanduri intregi, mai exact 64 de bucati.

| NLS a răspuns:

1) tine cont de ce au indicat regis si NoTurbinaNoGood

2) pentru un calcul exact, e nevoie sa fie cunoscute dimensiunile incaperii. Cum a insistat si Bula de altfel.
Pentru ca nu e prea ok, si in unele situatii e chiar imposibil, sa folosesti resturile ce raman, daca camera are una dintre laturi de 3, 5m de exemplu.
O sa ai "pierderi" (resturi) mai multe in acest caz, deci vor fi necesare mai multe scanduri decat indica teoria.

3) daca scandurile vor veni peste niste grinzi, distanta dintre grinzi este si ea la fel de importanta.

4) tot la pierderi duce directia de asezare a lor:
indica daca doresti sa asezi scandurile de-a lungul laturii lungi sau de-a lungul laturii scurte a incaperii.
Sau ne lasi pe noi sa alegem modul optim?

Daca exista grinzi, acest punct pica, pentru ca scandurile vor veni obligatoriu perpendicular pe grinzi.
Dar tot trebuie sa ne indici directia grinzilor...

| Trixt3r a răspuns:

Exista calculatoare online pentru asta, nu stiu unul in Romana dar daca e nevoie poti sa folosesti un translator daca nu ai direct din Chrome.

Uite aici : https://www.omnicalculator.com/construction/plywood

| KR0N5TADT a răspuns:

Aici nu se fac teme. Calculul este simplu, dar nu cred că te ajută "obectul" de pe gât.

| scrigroup a răspuns:

Fa si tu un calcul simplu:
24/3x0.125

Daca vrei calculeaza suprafata direct online:
https://www.qtransform.com/......atrati.php

| Alexxxaa1010 explică:

Nu prea am timp sa calculez. As dori un calcul complet, sa vad exact și cum s-a efectuat. Mulțumesc

| darrio2007 a răspuns (pentru Alexxxaa1010):

Nu ai timp sau nu stii?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alexxxaa1010):

Astea sunt prostii ce spui, nu ai timp, nu stii sa calculezi de ce nu recunosti, cheama un zugrav el va masura suprafața si i ti va spune cîti metrii de scîndura ai nevoie si poate tot el i ti face lucrarea ca ei pun gresie faianță parchet deci se pricep la măsurat si daca faci lucrarea cu ei i ti aduc ei materiale contracost bineinteles, vei avea la final de achitat materialele plus mîna de lucru, o nimic toată cîteva zeci de mii de lei, 5000 sau mai mult.

| cristi202 a răspuns (pentru Alexxxaa1010):

Da dimensiunile exacte ale camerei (marja de eroare 1 cm), si iti fac calculele necesare. Altfel, nimeni nu iti va face, pentru ca e strict necesar acest lucru.