| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

As dori sa aflu ce e pe deasupra acestui teasc pietre sau lemne? Deci teascu e o presa manuala de struguri format din scanduri puse perpendicular aliniate si se pun strugurii zdrobiti de zdrobitoare.
Ce se pune peste strugurii tocati? Sau ti le da odata cu teascu cand il cumperi? FUNDA!

Asa arata : https://www.youtube.com/watch?v=LY5zXxEjbUI

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O data e un fund de lemn, adică un disc, cu o gaura la mijloc (prin care va trece acel ax filetat), format din două bucăți.
Apoi vin lemnele, așezate încrucișat, iar deasupra piulița de strângere.
In principiu toate acestea se livrează odată cu teascul, daca il cumperi de nou.

| mihai69 a răspuns (pentru regis):

Doar vreo două vorbe ar mai fi de spus:
- toate aceste bucăți de lemn sunt de esență foarte tare (stejar);
- între boabele de struguri zdrobiți și „capacele" semicirculare de lemn se pune un strat de ciorchini recuperați tot de la partea de desciorchinare a zdrobitorului.

| relian a răspuns:

Lemne.Daca nu ai pune lemne, cand rotesti piulita aia poti presa doara pana cand bara cu care rotesti ajunge deasupra teascului, apoi stai si te uiti.Asa ca se pun acele lemne sa poti presa pana la maxim, bara ramand in felul asta deasupra sa poti trage de ea.
Teascurile astea sunt manuale, cele mecanice nu au asa ceva.

Bucatile alea de lemn nu stiu daca ti le da cand cumperi, dar banui ca or fi si alea incluse.