| Petrus_Emanuel-Mihai_1988 a întrebat:

Buna TPU. As dori sa stiu ce fel de lucrari se fac toamna pentru un teren unde semeni grau sau ori altceva? Poti si sa semeni sau nu poti pana din primavara? Doar arat ferilizat si discuit? Si semanarea doar in primavara? March si Apr?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este bine arat din toamna, iar primavara discuit si semanat, cu culturile adecvate anotimpului. Dar se poate ara si primavara.
Pentru grau insa e tarziu, graul se seamana de toamna. Acum nu prea mai ai ce seamana, la primavara după dezgheț.

| relian a răspuns:

Faci lucrare de control la matematica laughing stai linistit,nu mai fa nimic daca nu te pricepi.
Da terenul altuia sa faca ceva,inchiriaza,iei banu si iti vezi de alte alea.
Ce sa mai semeni la ora asta daca nici nu ai arat,daca nici nu poti ara,terenu este beton laughing
Toamna,deci toamna nu iarna,poti lucra terenu ala,sa ari sa discui,asta daca is conditii si sa semeni grau, deci acu din cate am azuit prin RO nici nu pot oamenii sa are ca e pamantul f uscat si tare.
Daca vrei grau si poti ara acum, faci asta, iar la primavara semeni rau de primavara, ori alte culturi.
Dar din cate vaz nu le ai cu jobu asta de nici o culoare, asa ca ocupate de altceva la care sa te pricepi macar putin.