| user82726372992 a întrebat:

Bună TPU. Astăzi mi-a intrat foarte multa apă în aragaz deși era stins la fel si butelia. Am deschis geamurile si am aerisit. Am sters totul cu un prosop uscat. Pot sa ii dau drumul dupa cateva ore? Se va intampla ceva?

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Singurul lucru aiurea ce se poate întâmpla e sa nu se mai aprinda ochiurile, sau sa se aprinda parțial, duzele fiind înfundate cu apa. Daca se întâmplă așa, cu cateva lovituri ușoare pe plite ar trebui sa se rezolve problema. Daca nici așa, se lasă și se încearcă sa se aprinda din cînd în cînd, pana se aprinde cu totul.

| Yuoia a răspuns:

Verifici duzele sa fie uscate. Acolo pe unde iese gazul. Apoi, poti sa-l folosesti.

Răspuns utilizator avertizat
| AdioTPU a răspuns:

Cum a intrat apa in el?

| user82726372992 explică (pentru AdioTPU):

Un prieten a dat din greșeală cu mâna peste o canistră cu apă, și apa s-a dus pe aragaz. Poate suna stupid dar s-a întâmplat asta. Eu am șters imediat totul, pana cand s-a uscat în mare parte. Aragazul nu era pornit, si nici nu se simte niciun miros

| 6Radu5 a răspuns:

Daca a intrat pe gaurile pe unde iese gazul, trebuie sa scoti apa din gauri, bagi un servetel, asta dupa ce scoti arzatoarele.Nu are ce sa se intample, maxim nu se aprinde daca se acumuleaza prea mult gaz in aer(daca e cu aprindere electrica se intampla asta)dar incearca cu un chibrit mai bine.