| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU cum se numeste letu de scandura pusa la primul rand de tigla care este de lungime 10 m 2, 3 mm grosime ce se afla chiar langa burlan sau citerna deasupra E prinsa citerna de acea / acel let de de scandura ca jgheab nu cred ca ii zice mi s-a rupt si vreau sa o inlocuiesc FUNDA! tine si citerna acel let

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cred ca te referi la PAZIE, dar sincer mi-e foarte greu sa traduc in romana ce ai scris...

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru regis):

Da scandura ce merge sub primul rand de tigla tina citerna se afla intre tigla si citerna o scandura lunga de a lungu peretelu casei dintr-un colt in altul

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru regis):

De obicei se pune sub citerna si putin inclinata spre stanga ori dreapta pentru a putea da drumul apei sa curga din citerna cand ploua ca a nu o putea prinde inghetu pentru a nu fi riscu ca apa sa inghete si dupa dezghetarea acesteeia si apasarea zapezii cea gra sa duca la ruperea paziei si citernei. Cum am patit eu anul asta si mi-au cazut vreo 8 tigle. PAZIA a cedat presiunii imprewuna cu scandura mai sus de ea pe care sunt puse tigle si odata cu cele 2 si citerna s - a rupt in 2. De aceea am vrut sa aflu cum ii spune ca termenii populari nu ii stiu cum ii zice si eu trebuie sa-mi cumpar alta noua si trebuie sa stiu cum sa cer, mersi.