| Mariana_Grall_1954 a întrebat:

Buna TPU doresc sa renovez o camera mentionez casa e din caramida si e veche.care este sfatul vostru sa pun pe peretii care acum sant zugraviti cu huma placi din rigips? si daca este mai convenabil asa decat gletuirea trebuie sa spal huma sau se pot placile din rigips peste vechea zugraveala? sant diferente de pret intre gletuire si aplicare de rigips atat la manopera cat si la material? suprafata camerei este mare 36m patrati va multumesc!

Răspuns Câştigător
| kathy83 a răspuns:

Pe termen lung este mai convenabil cu rigips (daca nu ai soareci). La glet, daca nu ai meseriasi care fac treaba buna, crapa si cade. Rigipsul se poate pune direct peste zugraveala veche in care se sapa santulete si se incrusteaza sipci din lemn ca sa nu ramana spatiu mare intre rigips si peretele original. Plus ca peretii devin mult mai drepti. Daca faci totusi cu glet, ai grija sa dea jos de pe perete tot ce este scorojit, pune plasa, da glet (2 straturi subtiri), slefuieste, da cu amorsa (importanta, sa nu crape varul lavabil), apoi varul.

1 răspuns:
| bellatoma a răspuns:

Buna! Daca inca nu ai facut nimic in legatura cu zugraveala camerei, iti pot recomanda pe sotul meu. Lucreaza de peste 12 ani in domeniu, lucreaza bine (si asta nu o spun pentru ca sunt sotia ci pentru ca ii plac detaliile si e atent la ele) si prefera sa lucreze in stil vechi, adica cu ispos, glet etc dat de mana cu spaclu. Eu nu cunosc toti termenii, dar cred ca ai inteles ce am vrut sa spun. Iar in privinta pretului te poti inteleg cu el, poate sa vina sa vada si sa iti spuna un pret si daca cadeti de acord, ok, daca nu, nici o problema.