| bitek a întrebat:

la anul viitor as dori sa ma apuc sa mi construiesc o casa si nu am idee cum sa o fac! as dori ceva micut cu 3 camere undeva in mansarda, baie sus si jos, un living si bucatarie! as dori niste idei cum as putea sa o fac, o schita ceva cum sa le amplasez! va multumesc

Răspuns Câştigător
| inginer a răspuns:

Imi cer scuze, poate am mers prea departe. Dar o data ce contractezi un arhitect, e treaba lui sa iti dea 10 idei, sa iti explice care sunt avantajele sau dezavantajele fiecareia si sa te ajute sa te decizi. Nu trebuie sa ii spui tu cum sa le puna. Ii spui ce vrei si el iti face propuneri. Daca vezi ca nu ai ce discuta cu dansul, poti sa iti alegi altul mai bun, ca de aia facultatea de arhitectura e de 6 ani.

11 răspunsuri:
| inginer a răspuns:

Mda. Bravo. Construieste ca romanu - care are el un var care a lucrat in constructii in grecia si ia niste idei de pe net si isi face casa. Sa stii ca e ilegal sa construiesti dupa capul tau. Iar amenzile d la ISC sunt usturatoare si te obliga sa iti faci proiectul pe casa - ca sa intri in legalitate - si te costa e 2 ori mai mult. Si sa ma stii ca la noi sunt cutremure, pungi de nisip in pamant, pamanturi care se umfla de la ploaie si multe alte pericole. Si sa stii ca un cutremur ca cel din 77 are intervalul mediu de recurenta de 35 de ani. Asa ca spor si bafta!

| bitek explică:

Da de acord cu tine! dar in primul rand vreau niste idei ceva poate o fac dupa "capul meu" ca sa nu mai platesc un arhitect! oricum multumesc

| bitek explică:

Domnul inginer nu am precizat ca fac casa cu frati si surori si nici ca am vreun var in laponia! faza e ca am nevoie de niste idei cum sa amplasez camerele, cum sa fac casa! vreau ca ideea sa fie a mea nu ca si constructie! si mai e ceva! de unde poti sti tu cu ce ma ocup eu si ce fac ca sa mi explici tu de cutremurele din Romania si ce efect au! poate domeniul acesta este domeniul in care ma invart! am cerut pareri CUM SA AMPLASEZ CAMERELE SI IN CE FEL SA O FAC!

| bitek explică:

Ciprian333 te rog daca ai putea sa mi dai un pret la casa asta! deci vreau fundatie, apoi sa plec cu bcu in sus! casa este in felul urmator: jos vreau bucatarie, baie, hol mic si living iar in mansarda, 3 camere, baie si balconul inclus in acoperis! ce te as ruga, daca poti sa faci o cotatie aproximativa! multumesc mult

| thealchemist a răspuns:

Daca ai bani de casa nu cred ca te costa prea mult sa angajezi un arhitect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum ai nevoie de un arhitect. Pt. cartea constructiei si ca sa poti intabula casa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.archeton.ro/index.php http://www.casaz.ro/proiecte/proiecte.html cred ca te poate ajuta mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si preturi la materiale de constructii gasesti in urmatorul link http://www.rodev.ro/preturi.htm. Si eu vreau sa incep sa construiesc o casa. Am cautat in m-ai multe parti sa vad cum as iesi m-ai bine ca pret la manopera.Si cred ca cel m-ai bine ar fi cu o persoana care lucreaza ca PFA in regie proprie i-ti poate iesi m-ai sump daca nu esti atent. Iar cu o firma ca dezavantaj iva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O autorizatie de constructie se elibereaza tinand cont de proiectul casei executat de un proiectant autorizat si suprafetele terenului. Casa trebuie sa aiba o amprenta la sol de45% din suprafata terenului.In cazul suprafetelor mici 1, 5ari; 2ari poate chiar 35%. Depinde de m-ai multi factori si cu semnatura vecinilor.

| Incapatanatul11 a răspuns:

Am vazut ca toata lumea isi face acum un model asemanator. Jos living, bucatarie, hol, baie. Sus in mansarda 2 dormitoare, hol, baie. Si poti sa mai adaugi si un balcon sus. Cred ca e destul de ieftin si ai tot ce-ti trebuie.

| ciprian333 a răspuns:

Construim case la preturi competitive si ne axam pe calitate. .detalii tel.0725931192