| mistergiovany49 a întrebat:

O intrebare pe care o adresez NUMAI celor ce se ocupa cu agricultura semiprofesionist si profesionist. Cum combat musculitele albe de pe legume si flori? De preferinta naturist dar si alternativa chimica. Multumesc! p.s. Rog si insist ca raspunsurile sa nu vina decat de la cei ce au intampinat si cunosc remedii.

Răspuns Câştigător
| kryzz30 a răspuns:

Sunt foarte multe metode de combatere a acestora, acum depinde si la ce nivel va ocupati de agricultura, daca e la un nivel nu foarte inalt si aveti putin spatiu de agricultura e recomandata o simpla curatare ( taiati in mare parte frunzele si crengutele afectate de aceste musculite ), acum cativa ani un prieten agricultor mi-a dat un pont pe care nu l-am folosit, dar dupa o verificare mai amanuntita putin s-a dovedit ca functioneaza, este prepararea unei solutii din apa si detergent de vase ( cateva picaturi de detergent la 4 litrii de apa ), iar de obicei in 3-4 zile dispar. In stainatate se mai foloseste si metoda de a introduce pradatori naturali, deoarece acestia o considera mai naturala, asa ca astia adauga insecte ca viespile si buburuze ca sa le goneasca, daca toate astea nu functioneaza se pot folosi capcane cu lipici. Se mai poate folosi o solutie preparata din apa, detergent de vase si alcool izopropilic, ( cantitate de 2:5 intre alcool izopropilic si apa si 1-2 lingurite de detergent de vase lichid ). Cum am mai spus, daca aveti un spatiu foarte mic de agricultura se pot folosi si folii reflectorizante deasupra pamantului, exista si anumite solutii preparate din tutun care ajuta, dar se pot face si cateva solutii din coji de lamai/ portocala ( cateva coji cu apa fierbinte, dupa care lasati sa se raceasca si stopiti plantele cu ea ) Si cam astea au fost solutiile naturiste, sunt zeci de pesticide care previn asa ceva, cateva exemple de pesticide care ucid musculita alba si se gasesc in tara noastra : Actara, Decis, Eforia, Fastac, Juvinal, Kohinor, Mavrik, Mospilan, Movento, Pyrinex

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Naturist e aia cand stai si te uiti la musculite cum zboara,stai si te uiti si aia e tot laughing.Mai terminati frate cu basmele astea naturist, tu crezi ca musculitele astea mor daca le dai cu aghiazma? Pai na incearca, daca asa ti-a zis popa mai stii poate face ala minuni laughing
Deci musculitele tale mor numai daca folosesti otrava, si una speciala pentru musculite si depinde cat de multe sunt, va trebui probabil sa faci mai multe tratamente.
Hai sa te invat o chestie, asta daca tot zici te ocupi cu agricultura.In agricultura este foarte bine sa previi, e mai ok, iesi mai ieftin si mai bine cu cultura.Treb sa stii ca pe timp calduros,ataca masif insectele, iar pe timp mai umed, adica asa mai ploios ataca bolile, asta trebuie sa stii si sa retii.
Apoi faci tratamente asa chiar daca plantele sunt ori nu bolnave sau atacate de insecte.Dai asa preventiv odata pe luna macar un insecticid si un fungicid, le amesteci pe amabele si le dai odata, sa nu faci munca de 2 ori.
Deci te duci la magazinu care vinde pesticide, spui aluia ca ai musculita alba de sera, asa se numeste musculita aia, iar ala stie ce sa-ti dea.Ce ai mai putea tu sa il intrebi? Intreaba daca are cumva un insecticid sistemic, ala e cel mai bun, asta daca are ala asa ceva.Nu iti pot spune cu ce otrava sa dai, nu sunt in RO, nu mai stiu ce pesticide mai sunt.Candva se folosea un insecticid sistemic,sincer am si uitat cum se numea, dar oricum nu se vindea catre populatie, doara la firme, la ferme din astea mari care aveau ingineri, dar cand foloseai pfff mureau toate, a doua zi tot solul era alb ziceai ca ninsese.Plus de asta era foarte bun ca nu dura decat vreo 2 zile in planta, dupa 2 zile disparea,era f bun pentru sere,pentru musculitele astea.Dar era foarte periculos, cineva chiar sa otravit cu aceasta otrava, dar nu sau luat masuri, noi luasem otrava asta ne daduse cineva, cum a spus nu o gaseai la magazine catre populatie, in sf asta e sa dus.Am uitat sincer dar poate imi aduc aminte.Se folosea tocmai pentru ca isparea din planta in 2 zile, deci recoltai produsele si le consumai fara probleme.
De aia am spus sa intrebi daca au ceva produse sistemice, astea sunt cele mai eficiente.Acu nu mai stau sa iti explic cei aia sistemic, de contact etc.Tu intreaba asa si daca are din aia sa iei.
Natural nu sunt produse care sa omoare insectele de cultura, alea sunt povesti.