| Katyk3229 a întrebat:

Părinți mei muncesc foarte mult si de obicei nu au timp sa se odihnească plus ca ca de crăciun eu imi doream un telefon nou iar ei au spus că daca voi merita mil voi lua dar oricum chiar vreau să-i ajut ati putea va rog sa-mi faceti o lista cu treburi casnice la general (trăiesc la curte ) o lista cu treburi casnice care sunt necesare in orice casă plus ca am o pisică pești si 4 păsări
VA ROG MULT!
DAU FUNDITA!
Multumesc Anticipat

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sa-mi faceti o lista cu treburi casnice la general"

adică să-ți spune noi ce să faci tu in casa ta despre care noi habar n-avem ce are, ce n-are, ce nevoi sunt sau ce posibilități exista? curios...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Până acum nu ai observat ce treburi casnice sunt? Întreabă direct pe părinții tăi ce să faci, dar mai ales ceva în raport cu care să îți asumi responsabilitatea, să fie în grija ta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poti sa speli vasele dupa fiecare masa, sa fuci gunoiul, sa faci ordine in camera si sa mentii totul curat si... sa ai grija de pisica, probabil. Sa nu manance pestii sau pasarile.

Dar nu trebuie sa faci ata mecanic. Trebuie sa faci pentru ca asa este frumos happy distreaza-te.

Si bafta! Craciun fericit!

| laSoledad a răspuns:

Te felicit ca gandesti asa - ca sa primim ceva de valoare, intai trebuie sa oferim si noi valoare celorlalti. Intai, incearca sa le arati ca te ocupi de tine insuti, astfel incat ei sa fie mai linistiti ca iti poti purta singur de grija:
- igiena personala - arata-le ca tii o rutina stricta cu spalatul pe dinti, igiena corporala
- fa-ti patul in fiecare dimineata, schimba singur lenjeria, fa-ti curat in camera ta
- facutul temelor
- arata-le ca te procupa sa aflii mai multe - citit, sport
- ai grija de animalutele tale si igiena lor

Si doar daca mai ai timp dupa astea, apoi:
- invata sa bagi rufele la spalat si sa programezi masina de spalat - arata-i mamei ca te preocupa sa inveti asta si intreab-o cum se face. Va fi bucuroasa ca te intereseaza sa faci si singur
- spala vasele - si incepe primele dati cu vasele din care consumi tu, asa le arati ca nu le dai o treaba in plus si ca te poti ocupa tu de asta
- daca ei te duc la scoala dimineata, incearca sa te duci singur daca nu e foarte departe, astfel le iei o treaba de pe suflet
- matura sau da cu aspiratorul cand trebuie
- sterge suprafetele de praf sau de pete
- aranjeaza lucrurile din casa
- igiena baii
- da cu mopul
- fa-ti ordine in dulap, birou si bibloteca
- matura in curte, daca e nevoie
- mergi la cumparaturi
- invata sa-ti faci mancare, cauta pe net retete de mancaruri mai usor de facut
etc

Dar lucrurile astea nu trebuie sa le faci pe toate deodata. In fiecare zi daca faci cate ceva, sogur vor observa si te vor aprecia ca preiei tu fraiele in mana si devii un baiat din ce in ce mai matur si responsabil si iti vor darui si ei la randul lor.

| laSoledad a răspuns:

Si sfatul cel mai important - invata sa pui deoparte bani - sa economisesti. Arata-le ca zi de zi devii mai constient in legatura cu banii si de faptul ca ei sunt limitati si ca trebuie cheltuiti cu cap, pe prioritati. Daca le arati ca economisesti, o sa te aprecieze mai mult. Zi de zi pune cativa lei deoparte sau daca nu la saptamana. Cat poti. Sau daca nu, mai poti taia din cheltuielile pe care le faci. Asa devii mai constient de diferenta dintre nevoi si dorinte si iti dai seama ca peste ceva timp vei acumula o suma de bani numai ai tai din care sa-ti finantezi acele nevoi sau dorinte, fara sa mai ceri bani nimanui. Daca vrei sa afli mai multe, sunt aici sa-ti povestesc despre economii, sa-ti dau exemple cu cifre aplicat pe situatia ta.

| Cksihja a răspuns:

Vrei cumva un telefon scump. Cel pe care-l ai acum ce are ce ușor e să ceri un telefon când nu-s banii tăi.