| Alexxxxx1 a întrebat:

Rog seriozitate si va rog sa ma ajutatiwinking Va rog ajutati-ma! Scuzati categoriawinking
Deci sa zicem ca am o casa mare, cu tot cu etaj... As vrea sa incalzesc doar parterul (2 camere, baie, bucatarie) cu un semineu de la praktiker...
Intrebarea mea este: as putea lega semineul la reteaua de calorifere? Adica sa fac foc in semineu si casa sa fie incalzita de calorifere(am avut un cazan dar a crapat si nu vreau sa mai iau altul)...
Si daca nu se poate lega la reteaua de calorifere, singur semineul ar putea incalzi parterul? (Aprox 100 de metri patrati)
Multumesc mult! :*

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt seminee care permit legarea la o instalatie de incalzire cu calorifere, insa cu siguranta un semineu nu va face fata la 100 mp.
Daca mergi cu o schita a casei la o firma specializata in solutii de incalzire, iti va calcula foarte usor necesarul termic, in functie de dimensiunile incaperilor, de grosimea peretilor, de gradul de izolare etc. Avand calculul facut (in kW) iti va fi foarte usor sa vezi daca un semineu corespunde sau nu nevoilor tale, acestea avand trecuta in cartea tehnica si puterea maxima in kW.

| Dismally a răspuns:

Pentru calorifere ai nevoie de o centrala termica, nu prea ai cum sa incalzesti o suprafata mare cu semineul.

| Mihaela1964 a răspuns:

Cam complicat ce vrei tu sa faci; am vazut pe undeva, pe net, o schita a unei instalatii de"incalzire centrala", bagata intr-o soba de teracota.Arata ca o serpetina prin care circula apa care se incalzea cu ajutorul gazului metan ars in soba.Consulta-te cu un instalator mai sigur.Ca si solutie imediata ai putea incerca sa sudezi cazanul vechi sau sa cumperi o centrala de 24 kw (costa cam 1800-2000 lei).

| relian a răspuns (pentru Mihaela1964):

Vecinul meu face asa ceva, se ocupa de ani de zile cu astfel de centrale.Chiar mai devreme vorbii cu mama si i-a facut si ei una dar mama arde lemne.Ce ai vazut tu o poti pune intr-o soba de teracota intr-o camera sau intr-o magazine ceva.Acum nu se mai pune in soba de teracota acea serpentina decit daca ceri tu asta.Se fac ziduri foarte bine izolate si acolo se baga acea serpentina.Dar serpentina este diferita in fctie de ce combustibili folosesti.Mai subtire la gaz si f groasa la lemne, ma refer la grosimea materialul al tevii din care se face.Insa in afara de asta mai trebuie sa pui pompa, bazin de expansiune, baterie de masina, redresor pentru incarcarea bateriei asta in caz ca se ia electricitatea ca pompa sa continuie sa circule apa ca altfel e de naspa.Si toate astea costa undeva la 3500 de lei, adica totul doar sa pornesti.

| Mihaela1964 a răspuns (pentru relian):

Spor la lucrare, in acest caz.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie o serpentina care o montezi in semineu, scrie pe google economia la soba si o sa gasesti multe exemple cat si firme autorizate care monteaza asa ceva

| Laura927 a răspuns:

Eu unde locuiesc am incalzire in parket, in toata casa.la parter in livingroom am si eu un semineu care incalzeste dar nu face fata la toata suprafata care o am jos.
Daca ai calorifere si ai sa iti pui centrala, o sa ai termometru.
Exp. 25de grade cand ajunge in aer se opreste centrala, cand scad astia 25de grade incepe iar sa functioneze.
Sincer nu stiu daca influenteaza cu ceva semineul, sincer nu cred.
Dar daca vrei calorifere electrice te sfatuiesc sa nu le folosesti consuma ft mult si trebuie sa le ai tot timpul on.
Centrala e cel mai ieftin, daca vrei o investitie buna care nu o sa mai ai dureri de cap, intereseaza-te de centrala pe lemne.
Suprafata de 100m nu o poti incalzi cu un semineu si un calorifersad.
Fa-ti o investitie si nu mai ai dureri de cap dupa.
Semineul o sa il folosesti doar la nopti romantice, nu sa stai sa zgribuli in fata lui.happy
Sper ca ti-am dat o idee constructiva.

| geflomedia a răspuns:

Nu, semineul nu poade da decat maxim 9 kw.
Ca sa se confectioneze o mica centrala ar trebui cam multe piese (pompa, supape de siguranta, vas expansiune, conectica), cam dificil.
Recomandat separatie circuit tur si retur parter etaj si izolare intre nivele.
Mers cu centrala.

| Obsmus a răspuns:

Auzi, eu am o intrebare, tu ai vreo usa intre parter si etajul superior? Ca asa, daca aerul este lasat sa circule intre etaje, o sa pierzi timpul de geaba, fiindca aerul cald se ridica.

| Alexxxxx1 explică (pentru Obsmus):

Da, am usa, si stiu eu ce izolatie eu pus sau ceva... Deci aerul nu circula pe acolo, jos ramane cald si sus frig...