| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa cat m-ar costa sa construiesc o casa din bca, fara etaj, de 50 mp:2-3 camere, 1 bucatarie si 1 baie

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Of, mami-mami. Cine mai face astazi fundatie de piatra? Si chiar daca faci, pe fundatia de piatra trebuie asezata o talpa de lemn, care se potriveste numai cu o structura de lemn. Fundatiile nu se fac din ciment, ci din beton, cu cel putin o grinda de armare in partea superioara.
Zidurile nu necesita deloc caramida, pentru ca inaltimea fundatiei nu va permite sa urce apa ca la casa bunicilor. In plus peste fundatie, cel putin pe conturul zidurilor se lipeste o membrana hidroizolanta pe baza de bitum, foarte ieftina si usor de aplicat. Eu recomand chiar si turnarea unei placi slab armate peste fundatie, sub care se pune o folie de polietilena si peste care se poate izola suplimentar cu membrana bituminoasa, desi nu e cazul. Chiar si fara acestea, caramida este mult mai predispusa la igrasie, nu castigi nimic, ba dimpotriva. Eventual se poate cladi un rand de caramida eficienta pusa culcat (cu gaurile la orizontala), care pe exterior sa nu se tencuiasca, insa nimeni nu mai foloseste asemenea metode in ziua de azi.
Pivnita la randul ei costa bani si are avantaje si dezavantaje. In multe zone pivnitele sunt inundate cel putin o data pe an, dar chiar si daca panza freatica este la adancime, apare un dezavantaj major: podeaua rece. Daca nu ai de gand sa pastrezi butoaie de vin, o camara compartimentata cu rigips iti va lua intr-adevar din spatiul bucatariei, in schimb vei avea totul la indemana (de fapt si la pivnita iti ocupa loc, doar ai nevoie de acces).
In privinta compartimentarii, eu nu as opta deloc pentru 3 camere in asa spatiu mic. Intrarea direct in living, o bucatarie intr-un colt al lui si un loc de luat masa, la care sa adaugi o baie cat de cat practica, iti vor lasa putin loc pentru un dormitor. Eu as prefera sa las loc si unei scari, folosind temporar livingul ca dormitor, urmand ca in timp si cu cheltuieli minime sa amenajez dormitoarele in mansarda.

regis
| regis a răspuns:

Inca doua mentiuni: pretul la rosu nu difera foarte mult nici in functie de regiune, nici de materialele de constructie folosite. Costurile in diverse regiuni nu difera semnificativ si se compenseaza unele cu altele (daca la munte vei gasi lemn mai ieftin, va fi mai scump fierul, daca manopera e mai ieftina, vor fi mai rudimentare uneltele samd). Daca nu vrei ceva special si daca tii cont de toate materialele necesae, nici pretul unui metru patrat de acoperis nu va fi foarte diferit in functie de invelitoare. De exemplu la tigla trebuie sa socotesti si rigle, la sindrila cuie, la tabla si unele si altele, dar mai putine. Chiar si la tamplarie pretul nu difera foarte mult intre cele clasice si cele cu geam termopan, ci difera la fiecare in functie de calitate.
A doua mentiune se refera la compartimentare. Trei camere a 12 mp, un hol de 2, o baie de 3 si o bucatarie de 9 vor face 50 de mp doar in caietul de matematica al unui scolar. Oricat de eficient ai face compartimentarea, pentru atatea incaperi cca 15 mp vor fi ocupati numai de ziduri. Chiar si asa, inghesuind trei camere+dependinte in numai 50 de mp vei obtine doar un amestec de cutiute stramte, din care va trebui sa traversezi jumatate doar pentru a ajunge de la bucatarie la baie. Asta daca nu mai e cineva in drum, ca dupa ce mobilezi asemenea spatii e foarte probabil sa nu puteti trece unul pe langa celalalt.

| mami a răspuns:

depinde de niste factori
zona unde vrei sa construiesti - ses, deal, munte
fundamentul - din ce vrei sa il faci - din ciment (beton) sau din piatra masiva
zidurile sa le construiest in asa fel ca peste fundament sa ridici cateva randuri de caramida arsa de fabrica apoi bca deoarece bca sunt ca niste sugativa si vei avea peretzii cu igrasie

si in 50 mp poti face camere mici 3x4=12 mp x 3 camere 36 mp un hol de 2mp o bucatarie 3x3=9mp si baia 3 mp
apoi acoperisul - din tzigla sau placi sau tabla
sau carton bitumat sub forma de sindrila
usi ferestre - termoizolante, din pvc aluminiu lemn, la comanda sau din comertz sau la mana a doua
si nu in ultimul rand zidarii
sa faci sub casa pivnitza atunci nu iti mai trebuie camara
intreaba un zidar sa iti faca un calcul
sa nu construiesti fara autorizatzie de constructzie ca te pune primaria sa o demolezi

| angelocezar a răspuns:

250-300 euro/mp constructia "la rosu"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei cu adevarat sa construesti cu adevarat sunama tel. 0724937046 Alexandru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce uni stau si lungesc vorba si nu dau nici un raspuns la intrebare?

| sandulache a răspuns:

Salut.
Ca sa faci casa, iti trebuie putin bani, bca, caosat putin dar daca ai dej pamintul, in 2luni o ai in picioare acoperita, depinde cum vrei sa faci acoperisul din tabla sau tigla, sa faci 3 camre din calcul matematic vin 36mp, duap aceia o baie sa vin ca-m 2mp, si o bucatrie sa vina cel putin 3mp, si gata casa, vorba vine, acum incepe si lovelele, te cost in jur de 15mii de euro, ata ajungi, eu ca mi-am facut casa ma costat 17mii de euro cu 5camere o buctrie si o baie si are 98mp, deci din bca o ridici fara probleme, eu am ridicato in o luna jumate cu o ehipa de 5 persoane, plataesti bine muncesc de zic ca sunt masini.deci bafat multa.

| crystynutza a răspuns:

Eu am facut cu 50 mp 3 camere baie si bucatarie ma costat 600 de milioanehappy