| Oanny a întrebat:

Stie cineva cam cat costa un pat de 2 persoane facut la comanda cu dimensiunile 1.60 pe 2(m)? Fara saltea... Aproximativ as vrea pretul...si cat costa o saltea cu aceleasi dimensiuni?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Pai trebuie sa iei in seama atit materialul (ce fel de lemn este)m cit si manopera. In ce priveste materialul, bradul sau molidul e cel mai ieftin, dar ar fi de preferat lemnul de esenta tare, care e mult mai rezistent, fagul sau stejarul, ciresul cred ca ar fi prea scump, dar e si mai bun pentru realizarea de mobilier. Cit despre mina de lucru, cred ca conteaza enorm cit de sofisticat se vrea a fi patul. Daca e un model simplu, desigur ca si pretul va fi mai mic. Daca materialele ar fi undeva la 50 - 100 Ron, iar salteaua la 250, si manopera la vreo 200 Ron, atunci se intelege ca cu 500 Ron poti avea un pat asa cum iti doresti, dintr-un material bun si rezistent, si care sa arate exact asa cum iti doresti.
P.S. Nu stiu exact cit ar fi manopera la un pat, insa eu l-as face pentru 200 de ron. Daca vrei, ma poti contacta!

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un pat din pal la comanda ar costa mai mult decat un dormitor complet intr-un supermarket (am vazut dormitoare simple la 599 ron si unele chiar frumoase, pe colt la 1200-1300 ron). Bineinteles, daca vrei lemn masiv, pretul creste simtitor.
Saltelele incep de pe la 250 de ron si in functie de calitate si magazin pot costa cateva mii.
Inca nu am vazut pat de 1.60 la 200 lei, iar saltele la 50 de lei nu sunt nici macar pentru patuturi de bebe.

| MilitaruBianca a răspuns:

Pat-in jur de 200 de lei
saltea- in jur de 50 de lei