| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU

Știe cineva cât gaz consumă aragazul (ochiul mare, de exemplu) și cât gaz consumă centrala la o temperatură de iarnă?
Motivul pentru care întreb: am o dispută cu tatăl meu, el spune că dacă dau drumul la aragaz, ochiul mare și ochiul mijlociu se consumă la fel de mult gaz ca atunci când dai drumul la centrală. Mi se pare greu de crezut.

Mulțumesc pentru orice răspuns,
Elena

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate chiar mai mult.

| relian a răspuns:

Consumul tine de cat de frig este afara, cat de bine este izolata incaperea sau casa ori ce ai tu acolo, nu exista un consum batut in cuie.Una e sa faci caldura la sa zicem 4-5 grade, alta la stiu si eu minus 5 sau 10 grade, consumul e destul de mare ca diferenta.
Ca idee eu cred ca aragazu e mai economic.De ce? Pt ca nu ai pierderi deloc,gandeste ca focul ala arde la tine in casa,ceara si gazele arse is tot acolo la voi in camera,deci tot ce arde tot ce iese in urma arderi e acolo,pe cand la centrala lucrurile stau altfel, centrala trebuie sa aiba o evacuare, pentru evacuarea gazelor arse, ocazie cu care se mai pierde ceva caldura, depinde ce tip de centrala ai, dar oricum nu poti avea randament de 100%. Plus de asta se pierde caldura prin tevile ce duc de la centrala la calorifere, deci ai alte pierderi.
Aragazu incalzeste direct aeru din incapere, pe cand centrala incalzeste arzatoru ala, apoi tevile, apoi caloriferele si alea radiaza apoi cadura incalzete aerul.
Deci aragazu este mult mai eficient si mai rapid.Dezavantajul la aragaz este ca gazele arse raman la voi si va puteti trezi in,nu stiu in rai daca uitati ala deschis si adormiti laughing
Acum nu stiu ce ochi mare ce ochi mic,sau ce aragaz ai tu acasa,dara in orice caz sau orice aragaz ai avea nu cred sa consume mai mult ca o centrala,n-are cum.
Daca aveti gaz ati putea face incalzirea direct pe aer,se elimina in felu asta calorifere,apa, scurgeri, povesti de genul asta, iar caldura va fi f clar controlata de la un simplu termostat, plus de asta se va face rapid cald comparativ cu calorifere si alte povesti de genul asta.
Nu stiu de ce in RO si Europa inca se mai folosesc calorifere laughing probabil nu se vrea sa dispara aia care fabrica calorifere, isi pierd aia joburile laughing

| belciuge a răspuns (pentru relian):

Nu mă încălzesc cu aragazul. Tatăl meu este zgârcit și dimineața nu dă drumul la centrală. Așa că stau la bucătărie și mă încălzesc cu aragazul.
Sfat: nu mai judeca fără să cunoști situația sau persoana.

| relian a răspuns (pentru belciuge):

Dar pe cine am judecat? Am raspuns la ce ai intrebat si am spus ca europenii inca stau cu chestii complicate si vechi.Nu te-am judecat pe tine ca nici n-a fost vorba de asa ceva.Altceva?

| belciuge a răspuns (pentru relian):

Te-am raportat pentru încălcarea următorului articol din Termenii și condițiile de utilizarea a acestui forum:
Obligațiile utilizatorului: c) să nu publice materiale obscene, defaimatoare, de ameninţare sau răuvoitoare faţă de un alt utilizator, persoană fizică sau juridică.

| relian a răspuns (pentru belciuge):

POti sa ma raportezi, dara ce ai raportat exacat sincer nu stiu, poate numai tu stii.Cand raportezi pe cineva trebuie sa arati, ca tea jignit, ca tia vorbit urat si ce mai spui tu, materiale obscene, hai ca asta e tare laughing am pus poze sau despre ce materiale obcene este vorba? Sau pe cine am amenintatlaughing.
Hai sa iti spun ceva.Cred ca ai Facebook da? Daca cineva te injura acolo il blocheaza cei de la Facebook pe acea persoana? Nici vorba de asa ceva.Tu ai acolo ca si aici un buton, iar daca nu iti place ce comenteaza cineva la adresa ta, la intrebarea ta pur si simplu il blochezi si aia e tot, de aia au facut butonul ala, cear fi sa meara fiecare sa raporteze orice chestie ca asa i se pare cai obscen cai bla bla? Ok acum sa te uiti la Facebook cati clienti are si sa te uiti si la siteuri de genul cum e aici cati are.TPU intr-adevar poate bloca oameni, dara de ce o fac sincer eu nu am priceput niciodata, odata ce au dat posibilitatea fiecarui utilizator sa blocheze ei singur ce nu le este pe plac.Chestia asta duce la pierderea de clienti, deci pierderea de bani, pentru ca atunci cand eu intru aici pe TPU fac trafic, cei care au acest site iau bani de pe urma ta, a mea ca intram aici.Deci ati face bine sa blocati voi pe cine nu va place si sa lasati sitele asta in pace, asta daca vreti sa mai supravietuisca.Cei mari asa fac de aia am dat ex Facebook, acolo pe Facebook poti sa vorbesti si murdar laughing nu vine al de la Facebook sa te traga pe tine de urechi, te blocheaza ala caruia iai vorbit murdar si aia e tot.omu ramane in continuare pe site, Facebook face bani de pe urma lui, omu e si el happy, ala care la blocat este si el happy si uite asa se fac banii. Iara tu trebuie sa arati ceea ce afirmi, dara eu nu prea vad, mai degraba as spune ca tu esti cea care cauta probleme nu eu.In sf sa fii sanatoasa, ma poti reclama si pentru mesajul asta nici o problema.Numa bine

| belciuge a răspuns (pentru relian):

Nu ai primit nici un avertisment pentru că sunt membru junior și nu pot să raportez alt membru.
Comportamentul tău a fost și este jignitor și batjocoritor.
"A judeca" înseamnă a considera, a cumpăni. Tu ai considerat, în urma postului meu că eu sunt o "proastă" și că merit să scrii un post destul de lung în care te-ai distrat persiflându-mă.
Deși recunosc talentul tău la scris, m-a jignit atitudinea ta. Dar nu te-am raportat, ți-am scris că este bine să cunoști mai bine pe cineva sau o anume situație ca să emiți o judecată asupra acelei persoane sau asupra acelei situații și să persiflezi.
Ai răspuns cu aceeași atitudine de batjocură.
Acum, pentru că ai văzut că nu ai primit nici un avertisment de la tpu.ro, mi-ai scris multe rânduri pe, din care am citit doar câteva, tot cu o atitudine gen "ești nebună și proastă".
Pe Facebook dacă cineva se comportă jignitor la adresa mea, îl șterg din lista de prieteni.
Rămâne să mai răspund zilele astea la câteva întrebări pe tpu.ro, ca să devin membru senior și să te pot raporta cu adevărat.

| relian a răspuns (pentru belciuge):

Ma fata tu esti ok? sau baiat ce oi mai fi tu, cand si unde anume team jignit eu? Hai ca gluma e gluam dara vad ca tu ceara continui cu niste chestii aiurea.Esti obsedat sau ce ai? Eu ti-am raspuns la intrebarea aia cu aragazu, ti-am zis ca aragazu nu consuma mai mult ca centrala.Tu ai intrebat cum este.Asa si ce voiai sa raspund? Unia dintre voi au niste idei sau gandirea lor nu stiu sincer cred ca sunteti rude cu arabii pe bune.Mai e unu care m-a blocat,m-a blocat pur si simplu ca nu i-a placut ca i-am spus eu, ca as crede ca el cauta fete frumoase, a fost parerea mea, asa cred eu despre el din ce scrie pe aici. Apoi am mai spus ca Germania nu-i buricu pamantului, pentru ca el orice fraza scria aici trebuie sa bage si ceva de Gremania ca aia is oameni adevarati, ca aia e tara bla bla.Acu aparui tu laughing Ok fate membru de care vrei si raporteaza tot ce misca pe aici.Eu oricum nu-s in RO si pe aici intru doara asa sa vad ce mai scriu romanii, eventual sa mai vorbesc cu ceva romanii.
Eu nu am ce sa cunosc, nici pe tine nici pe altul, pur si implu am raspuns la ce ai intrebat si daca e ceva ce tu spui arata fraza aia in care eu am spus ceva jignitor la adresa ta.Sincer eu nu rad niciodata de nimeni, indiferent cum sau cine ar fi acea persoana, iar daca fac ceva naspa ma simt eu aiurea, deci deocamdata ma simt ok ceea ce imi arata mie ca nu am dat cu bata nicaeri.

| DennisW a răspuns:

Nu am centrala, dar o luna de gatit doar in week-end pentru doua persoane si incalzit mancarea la pranz zilnic mi-a consumat 4 metri cubi.

| KlArt a răspuns:

Centrala consuma cam cat 11 ochiuri mari de aragaz.