| razvan_6154 a întrebat:

Ce materiale se folosesc pentru turnarea unei sape interioare? Eu vreau sa incep cu polistiren extrudat de 5cm dupa care folie apoi sapa formata din nisip, ciment si plasa 7cm.Am fost sfatuita sa pun sapa cu sort nu cu nisip pentru a nu crapa.Mentionez ca vreau sa pun parchet peste aceasta sapa.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din ce este materialul suport? Daca e placa de beton armat, e suficienta o sapa de egalizare, fara armatura. Nu stiu daca sortul e cea mai fericita solutie, sapa trebuie sa fie fina, pentru o buna nivelare si in plus nu sortul o tine sa nu crape, ci armatura.
Imi permit sa iti dau si eu un sfat: toarna prima data sapa, apoi aseaza polistirenul iar peste el direct parchetul. Asta bineinteles, daca nu vorbim de parchet natural clasic, lipit.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru regis):

Se pune parchetul direct pe politiren? si daca vine unchiul meu in vizita, are vreo 150kg, mi-l face barca? laughing

| regis a răspuns (pentru SpitalulDeGlumeti):

Nu ti-l face barca, stai linistit, ar rezista fara probleme chiar si polistirenul expandat cu densitate mare, dar bineinteles ca recomandat este totusi cel extrudat. De altfel extrudatul este mai indicat chiar si decat acel burete obisnuit, existand si placi speciale pentru parchet din polistiren extrudat, e drept ca doar de 1 cm. Lumea il evita insa din cauza pretului, buretele fiind oferit adesea gratuit la cumpararea parchetului, pe cand polistirenul extrudat ajunge si la jumatate din pretul parchetului. Din punct de vedere al izolatiei termice este insa incomparabil.

| Raos_Romania_Nervometal_1983 a răspuns:

Nu se toarna niciodata autonivelnta peste polistiren, mai ales in strat subtire...aberatii..chiar credeti toate prostiile dupa internet? Eu stiu ca toata lumea vrea ieftin si bun.dar asa ceva nu exista,peste polistiren se toarna o sapa cu ARMATURA DE NERVOMETAL, pentru a creste rezistenta,dar armatura de nervometal se mai foloseste si ca suport de prindere in cazul incalziri in pardoseala, dar si pentru a mari randamentul termic, fiind un cadru metalic, recomand cu incredere aceasta armatura si garantez ca va suiti cu camionul pe placa si nu crapa, intr-adevar este putin mai scumpa dar trebuie tinut cont ca o data va faceti casa si daca nu o faceti bine de prima data ..va bateti joc de bani vostri, aici gasiti armatura. http://mercador.ro/......1meKP.html