| trasorv a întrebat:

am o masina de spalat arctic c 800a si dupa ultima folosire de acum doua zile nu mai porneste deloc nu intra curent in ea. Am inversat stecherul in priza gandindu-ma ca poate cine stie dar nimic. Care ar putea fi cauza? Vreau sa mai spun ca nu a dat vreun semn ca are probleme. Multumesc celor care vor gasi cateva minute pentru mine

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Este posibil din trepidatii sa se fii desprins vreun fir de alimentare a motorului!

| Vi003 a răspuns:

Scoate-o din priza cateva ore si apoi incearca. Trucul acesta merge uneori cu electrocasnicele. Te-ai uitat la tevile de alimentare, s-ar putea sa fie infundate. Vezi ca si masina are un orificiu, jos, in care se umbla din cand in cand pentru a se curata. Daca nu intra curent inseamna ca ceva "nu-i convine". S-ar putea ca si priza sa fie de vina, e cu impamantare? Daca e in garantie, ia legatura cu magazinul de unde ai luat-o si iti vor spune ei ce-i de facut.Mai umbla pe la tevi, misca-le ca sa se desfunde si apoi curat-o de scame prin acel orificiu. Vezi ce faci, cand umbli s-o scoti din priza...

| 1DeadMemories a răspuns:

Din pacate, n ai ce face, suna la service.Te pot indruma ei telefonic inainte sa vina la tine.Chiar daca e iesita din garantie, se asigura post garantie contracost.

Acum ce faceam eu. Desfaceam capacul si vedeam daca are o problema cablul de intrare in masina, eventual il schimbam, dar daca nu te pricepi, mai bine nu face asta.

| trasorv explică:

Am uitat sa precizez ca sunt depanator rtv asa ca raspunsuri de genul "ia alta sau verifica stecherul etc" nu-si au rostul. Multumesc

| FIFA14 a răspuns:

Sunt un ex depanator rtv. happy
In general 80%din problemele masinilor de spalat apar de la contactul de siguranta de inchidere al
hubloului.
Poti sa-l pui pe direct sa vezi daca pleaca.
Are 4 fire 2 contactul care trebuie sa fie inchis ca sa porneasca si se aprinde led-ul cu semnul de lacat si 2 fire alimentarea circuitului de blocare la 220v.

| trasorv explică (pentru FIFA14):

Multumesc pentru raspunsul pertinent, intre timp am gasit "buba" este vorba de intrerupatorul de retea. Numai bine

| FIFA14 a răspuns (pentru trasorv):

Ai scapat ieftin.
=)