| mihai7088 a întrebat:

Buna ziua.
Am un panou solar cu tuburi pe casa si boiler in camera centralei.
Nu functioneaza. In sensul ca nu incalzeste deloc apa din boiler (800 litri ). Face doar 18 grade in conditii de soare puternic, senzorul de pe panou indica 120 grade si porneste doar una din cele 2 pompe WILO typ HU25/6-1 KU. Presiune antigel 2 bar.
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

De cate tuburi este panoul?

| mihai7088 explică (pentru regis):

Buna ziua.
Sunt 2 seturi cate 14 tuburi fiecare.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Panouri solare si boilere trebuiesc instalate asa cum spune manualul acelor panouri. Daca sa instalat corect, atunci cauta tot in manual, aco, o ar fi trebuie sa ai ceva informatii in caz de probleme.

| mihai7088 explică:

Sistemul a functionat pana anul acesta.Dar din primavara nu mai incalzeste apa din bufer.

| regis a răspuns (pentru mihai7088):

Trebuie ca e o problema la recircularea apei. Am presupus ca nu ai destule tuburi, dar 28 de tuburi ar trebui sa iti ridice cei 800 de litri la vreo 60 de grade. Singura explicație e ca intr-adevar in panou temperatura este foarte ridicata, dar apa fierbinte nu ajunge si in puffer.

| mihai7088 explică (pentru regis):

Buna ziua.Sunteti din zona Iasi sau imi recomandati un coleg din zona care poate depista problema? Multumesc.

| regis a răspuns (pentru mihai7088):

Coleg mai greu, ca nu sunt instalator.
Doar am vazut cum funcționează sistemul la un prieten, care are doua panouri mari (daca bine retin de 25), panouri care duc iarna un puffer de 1000 de litri si vara doua, in condițiile in care el foloseste apa calda semi-industrial (are o mica brutărie acasă).
Eu as merge pe mana celui care a conceput instalatia, el stie cel mai bine cum a gândit-o si isi poate da seama de ce apa fierbinte nu ajunge in puffer.