Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua! As dori sa ma ajutati in lamurirea unei probleme legate de curent pe teava de gaz! Ca sa fiu mai explicit ma curenteaza cand folosesc apa de la dus si de la chiuveta la baie. Am pus trei leduri legate in circuit cu un fir pe bateria de chiuveta si altul pe scurgerea de la cada si acestea se aprind. Am mers mai departe pe circuitul de alimentare cu apa din centrala care este de cupru si iar am obsevat ca se aprind ledurile. Am oprit curentul general pe toata scara blocului (inclusiv vecini, inclusiv scara blocului), apoi am pus un fir pe teava de gaz care alimenteaza scara blocului si un fir pe ciment pe scara blocului bineinteles umezit si becurile, ledurile s-au aprins. Bineinteles ca si pe mine in cada ma curenta in continuare pe apa rece cu tot curentul pe scara oprit. Daca stiti ca este normal sa fie curent pe teava de gaz cu tot curentul din bloc oprit si ma puteti lamuri, va rog frumos sa ma ajutati? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Este absolut normal sa fie curent pe teava de gaz, dar nu atat de puternic incat sa te curenteze. Pentru prevenirea coroziunii, se aplica o tensiune foarte mica pe acestea, nu stiu exact cat e, probabil 1-2 volti.

| RinoVentura a răspuns (pentru regis):

Multumesc!

| relian a răspuns (pentru regis):

De unde ai informata asta?

| RinoVentura a răspuns (pentru relian):

I-am anuntat pe cei de la electrica de la deranjamente era o problema la impamantarea blocului de la panoul general al blocului! Au lucrat vreo ora au oprit curentul in tot cartierul. S-a rezolvat nu mai curenteaza!

| regis a răspuns (pentru relian):

Intrebi de parca ar fi secretă... happy

| relian a răspuns (pentru regis):

Intreb pentru ca nu am auzit de asa ceva,iar faptul ca pui un curent slab pe un metal si ala sa nu oxigeze,nici asta nu am auzit,nici nu stiu daca ar fi asa,de aia voiam sa stiu de unde ai informtia,ca de este cum spui atunci sa stiu daca sa retin sau nu.
Nu retin orice spune unu altul,vreau sa stiu sursa, altfel vorbe goale oorcine poate spune.
Si din cate vad omu spune acu ca nu trebuie sa se intimple asa ceva, ca au rezolvatlaughing deci ce spui tu este probabil de la tine. Unde pui ca ti-a dat raspunsul ca si castigator, desi nici pomeneala sa fie asa.
Tu ai raspuns ca este normal sa fie asa, dar cel care a intrebat, acum spune ca nu era normal si ca au venit aia au rezolvat laughing

| RinoVentura a răspuns (pentru relian):

Ca sa nu va mai certati sau contrazice va detailez. In urma cu 2 ani in urma unei furtuni de vara un traznet puternic a dat in impamantarea blocului si a creat un contact imperfect iar in panoul general la o piulita din interiorul panoului se vedea o mica scanteie (pe care am vazut-o cand au venit acum cei de la electrica sa repare defectiunea), arzandu-ne interfonul de la scra blocului. Acum o luna si jumatate teava de alimentare cu apa de la baie de la vecinul de deasupra s-a fisurat si a curs destula apa pana cand s-au imbibat peretii bine de tot pentru ca tevile sunt mascate si nu se vedea foarte bine. pana am rezolvat problema cu teava a durat o luna de zile pentru ca proprietarul este stabilit in Anglia de 20 de ani si pana am aflat unde putem gasi cheie sa putem intra sa rezolvam problema a durat ceva.
Din acea perioada a inceput sa curenteze si apa s-a scurs prin beton si implicit prin armatura blocului creend masa. Pe teava de gaz intra un curent pe care il baga cei de la gaze pentru ca tevile sa nu se corodeze la interior. La mine curenta pentru ca instalatie de apa calda o aveam facuta pe tevi de cupru si atunci acel curent trecea prin centrala chiar daca nu era bagata in priza prin tevile de cupru si apoi prin bateria de chiuveta si de aici si acel curent care nu erea de o intensitate foarte mare dar era. Cei de la electrica au remediat problema cu impamantarea si de aici s-a rezolvat problema. De aceea am dat raspunsul castigator celui care mi-a spus ca prin teava de gaz este curent si am putut sa-mi dau seama de ce ma curenta si de unde vine acel curent cand in tot blocul era curentul oprit. MUltumesc inca odata!

| regis a răspuns (pentru relian):

Iar nu ai fost atent. Am spus ca este normal sa existe o tensiune foarte mica, nicidecum sa te curenteze sau sa aprinda un led. In cazul lui, teava de gaz curenta si aprindea 3 leduri, deci nu era deloc o situatie normală.
In privința tensiunii aplicate pe conductele de gaz pentru a preveni coroziunea, poti sa o notezi ca informatie adevarata, dar nu e preluata de pe net ca sa iti pot indica o sursă. E un lucru pe care il stiu pur si simplu si pe care il stiu multi altii, probabil daca ai printre cunostinte pe cineva care lucrează la compania de gaze iti poate confirma.

| relian a răspuns (pentru regis):

Nu trebuie sa confirme nimeni, o sa merg cu un aparat de masura si pun pe conducta de gaz ce vine de afara de la oras si vad daca am tensiune, am aparat care masoara si milivolt si dupa o sa retin, asta daca gasesc ceva volatj c at de mic pe teava.

12 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Evident că nu e normal. Cineva are o problemă la centrala termică sau la aragaz și astfel apare această problemă.
Anunță imediat furnizorul de gaz!

| RinoVentura a răspuns (pentru mihai69):

Multumesc! problema este ca pe teava de gaz e curent cand tot curentul din bloc este oprit!

| mihai69 a răspuns (pentru RinoVentura):

Am priceput. Tocmai de aceea este neapărat nevoie să anunți furnizorul de gaze; e datoria lor să vadă de unde provine acest neajuns.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Toți locatari pățesc la fel? Sau sunteți sigurul.