| claudia198y a întrebat:

Buna ziua
avem si noi nevoie de ajutorul vostru. vrem sa costruim o casa si avem unele nelamuriri pentru ca nu stim mare lucru despre acesta tema. initial ne gandisem la 300mp dar toata lumea nea spus ca este prea mare avand in vedere ca nu avem copii si ca nu se anunta mai mult de unu asa ca neau sfatuit ca 120mp utili ar fi suficienti.casa as vrea sa fie cam asa: subsol din 2 camere; partet:bucatarie, sufragerie, o camera si o baie; etaj:1 dormitor cu baie si vestidor inclus, 2 dormitoare si o baie. dar aici vine problema cum se calculeaza mp ai casei adunand mp subsol+mpparter+mp etaj sau cum? si daca ne puteti ajuta si cu un pret avand in vedere ca materialul folosit va fi caramida

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru o familie de trei persoane, o casa etaj+mansarda este varianta optima, crede-ma. La parter ai nevoie de o bucatarie, un living si o baie, eventual un hol+casa scarilor, daca nu vrei sa ai intrarea si scara direct in living. In plus poti adauga o camera tehnica si o camara de alimente. La mansarda doua dormitoare de 10 mp fiecare si o baie. Dupa preferinte, se adauga un dresing spatios pentru toata familia sau cate unul mai mic la fiecare dormitor.
Subsolul nu are sens, costa imens constructia lui si va genera multe complicatii, iar de cele doua camere din subsol si de camera de la parter iar nu ai nevoie, decat daca vrei sa iti deschizi o casa de oaspeti. Pentru musafirii ocazionali este suficienta o saltea gonflabila sau un coltar extensibil in living.
Metri patrati ai casei sunt mai multi, in general se socotesc metri patrati construiti si metri patrati utili. Importanta pentru tine este suprafata utila, obtinuta adunand suprafetele interioare ale incaperilor de pe fiecare nivel.
O casa de 300 mp pentru 3 persoane este o risipa inutila de spatiu. Vei constata asta cand trebuie sa o incalzesti, dar si cand zugravesti, cand faci curatenie sau pur si simplu cand cauti ceva. 120-130 de mp sunt absolut suficienti, insa eu nu recomand casa pe un singur nivel, pentru ca va costa mai mult. O casa cu mansarda la aceeasi suprafata utila are nevoie de jumatate din fundatie, jumatate din acoperis si doar 2/3 din zidarie. Iar ulterior vei economisi si la caldura, neavand podea rece la dormitoare si avand doar jumatate din tavane spre exterior (peste 70% din caldura se pierde prin tavan si sub 30% prin pereti si tamplarie).
Pentru o casa construita dupa modelul descris de mine, din caramida eficienta cu termosistem, limitandu-te la finisaje, tamplarie si instalatii de calitate medie, iti vor fi suficienti 50.000 euro, la cheie.

regis
| regis a răspuns:

Cei 120 mp vor fi impartiti intre numarul de nivele pe care doriti sa le construiti. 120 mp pe nivelx3 nivele v-ar aduce la 360 mp, ceea ce este imens.
La 120 mp suprafata utila este recomandat sa te limitezi la cel mult 2 nivele. La doua nivele ar insemna o amprenta la sol (suprafata de teren ocupata de constructie) de circa 80 mp, adica cca 8/10 m.

Later edit: poti calcula suprafata de care ai nevoie si pornind de la suprafata locuintei in care tale din prezent, dupa ce iti stabilesti ce ti se pare in plus aici si ce iti lipseste cu adevarat.

| claudia198y explică (pentru regis):

Ok vaa multumim neati ajutat mult acum imi fac o idee. daca mai avem vreo nelamurire mai revenim cu intrebari.multumim

| a1doru a răspuns:

Cea mai mare prostie, casa la etaj.o casa ''pe pamant'', la 120-150mp este mai mult decat suficient.totul depinde de cat de bine stie arhitectul sa ii faca ''impartirea''.
ps.casa la etaj, o faci numai daca nu ai suficient teren disponibil.in rest, e ''mentalitate de manelist''

| AverageIAlex a răspuns:

Incredibil.

| Amorezatul a răspuns:

Absurd. Casa o calculezi in functiile de Bugetul, Cerintele, evoile, preferintele tale. Este diferenta intre Suprafata Construita si Suprafata Utila. Iar da, o casa pana in 120 mp chiar 200 este ceea ce va trebuie! Succes

| claudia198y explică:

Ceea ce as vrea eu sa stiu in concret este :daca parterul are 120mp utili cat ar avea casa in total 120 de la subsol+120 de la parter+120 de la etaj sau cum? si as dori sa ne raspunda doar cei care ne pot ajuta iar cei care vor sa ne ia in ras sa se abtina pentru ca repet suntem tineri si nu avem experienta dar ne dorim ca totul sa iasa bine si sa nu aruncam cu bani pe fereastra