| umbra09 a întrebat:

doresc placarea unui perete cu vata minerala, s-au vata de sticla. Am disponibil 1 cm pentru aceasta placare m-am gandot sa pun vata minerala de 10 8 cm si sa o apas so indes acolo dupa care sa pun lambriurile pe ea.
Intrebarea mea este daca indes, tasez acea vata are aceleasi propietati de izolare avand in vedere cai micsorez volumul de la 10 cm la 1 cm?
Daca cunosteti ceva varianta de termoizolatie subtire va rog sa-mi spuneti, multumesc.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Vata bazaltica nu are sens sa o incerci, iti garantez ca va curba sau chiar va rupe lambriul. Poti incerca sa presezi vata de sticla, dar nu am vazut mai subtire de 5 cm, nu stiu cum vei reusi sa o reduci si pe aceasta la 1 cm, mai ales daca lambriul nu este foarte gros.
In privinta proprietatilor de izolare, evident ca nu vor fi aceleasi. Tu vei avea 1 cm de material termoizolant, nu are nici o relevanta grosimea lui initiala, ba dimpotriva, pierzand aerul care este un foarte bun izolator, cei 10 cm de vata extrem de presata ar izola mai putin decat decat 1 cm de vata de 1 (presupunand ca ar exista asa ceva). Poti verifica asta simplu, apuca o oala fierbinte cu un prosop pufos fara sa strangi, dupa care strange prosopul cat poti de tare pe maner, sa vezi ca vei simti caldura, pentru ca in momentul in care comprimi prosopul, se pierde aerul care joaca rol de izolator.
Daca tii neaparat la acel centimetru, cea mai buna optiune ar fi polistirenul extrudat de 1, dar poti merge si pe alte solutii, de compromis as zice eu, gen folie de parchet, spuma (burete, poliuretan), pasla etc. Daca vrei intr-adevar izolatie, departezi lambriul la 10 cm de perete si atunci poti umple cu vata.

| umbra09 explică (pentru regis):

Ce ziceti dv are sens. Aveti dreptate voi renunta la aceasta idee. Am gasit ceva vopsele termoizolante pe internet insa sunt extrem de scumpe in jur de 1 milion metru patrat... Stiti vreo solutie gen tencuiala sau ceva care ar avea o izolatie buna? Mai buna ca a polistirenului?

| regis a răspuns (pentru umbra09):

Nu. La un preț decent, polistirenul si vata oferă cea mai buna izolație. Sunt si altele mai bune (lana, spuma poliuretanica, celuloza, pluta samd), insa nu sunt comparabile la preț.

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

1 cm e destul de pretentios la izolare.
Nu incerca cu vata minerala, presind-o nu realizezi nimic. Proprietatea majoritatii materialelor izolatoare e ca tin aerul in ele, aerul fiind unul din cei mai buni izolatori termici. Presind vata minerala, il reduci drastic proprietatiile termice. Plus ca ai ceva munca de facut cu vata minerala incercidn sa o presezi.
Eu as incerca cu pluta, daca ai doar 1 cm. Pluta e un bun izolator termic, plus ca e si bun izolator fonic. e destul de scumpa, insa merita, eu asa am facut la tavanul cabanutei ce mi-am facut-o, pentru ca am vrut ca grinzile de la structura din lemn sa fie vizibile in afara tavanului, si am pus doar un rind de 2 mm chiar pe plafonul de scindura. Mai urmeaza un rind chiar sub rigips, atunci cand il voi pune intre grinzi. Si daca de pe acum izoleaza bine, cred ca dupa aceea chiar nu voi avea de ce sa imi fac probleme

Bula
| Bula a răspuns:

La vata minerala, polistiren sau termopan etc., elementul termoizolator principal este gazul (aerul) din material.â. Daca presezi materialul, atunci ramane doar materialul "de sustinere", cu capacitate de izolare mult mai scazuta.

Daca ne scrii ce doresti sa izolezi si in ce conditii, respectiv ai incarca si cateva poze clare, atunci te-am putea ajuta cu solutii tehnice.

| darrio2007 a răspuns:

Daca ai vata minerala de 10 cm va fi foarte greu sa o reduci la 1 cm. Si orice ai pune, 1 cm nu inseamna termoizolatie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pune rigips

| relian a răspuns:

Preseaza asa cum ai spus tu, asta daca nu gasesti placi din vata de sticla deja presate.Cauta placi presate, dar probabil is mai scumpe decat placile de polistiren, poti pune placi extrudate sau cum le spune, is mai bune izolatoare ca vata de sticla minerala etc.Sau poti sufla spuma, aia e si mai buna.Am dat o lista pe aici la fel cuiva care intreba, cu toate materialele sau cele folosite, deci materiale termoizolante si cat izoleaza fievcare.Nu mai stau acu sa caut.
Poti tasa vata aia cum ai spus ca va izola normal.Vad cineva spune ca nu, probabil este expert in izolare laughing odata ce i-ai dat si raspuns castigator.Dar ca idee sa stii si tu prin ceva, un material prin care aerul poate circula ala nu mai izoleaza bine.Deci daca prin vata minerala sau de sticla circula aer te-ai dus sau s-a dus dracu izolarea aia ce o face.Scimbu de temperatura se face si prin circulatia aerului, ca urmare daca aerul sau ce izolezi tu e rece, aerul din jurul acelu ceva va fi rece, iar daca acest aer are legatura cu aerul de prin vata normal ca se transfera temperatura.Vata aia nu izolaeza ca ar avea aer, izoleaxa ca maerial, asa ai putea lasa doar aer laughing ar izola ala meserie laughing

| NLS a răspuns:

Nu cred sa reusesti sa tasezi 10 sau 8 cm intr-un cm, dar vezi ca exista de 5 cm, si aceea poate fi indesata in asemenea spatiu.
E ideal sa fie tasata pentru ca altfel se aseaza ea in timp si ramai cu goluri.

https://www.dedeman.ro/....../p/6018307

Recomandat e sa folosesti vata minerala de sticla
(acesta e termenul corect, "vata de sticla" e altceva)
Vata minerala bazaltica e alternativa.

La oricare tip, cauta cel mai mic indice de conductivitate (ce ti-l permiti), si sa fie rezistenta la foc.

In link sunt placi, dar am vazut si sul de 5cm pe undeva, in caz ca ti-e mai comod asa.

| francut a răspuns (pentru NLS):

Bun raspuns!

| francut a răspuns:

Iar a vorbit @Cristi ca sa prinda niste puncte! Rigipsul nu izoleaza termic, ci doar ascunde niste defectiuni.
Daca o presezi, nu isi pierde proprietatile. Insa nu cred ca de la 10, 8 cm sa o poti duce la doar 1 cm.
Nu se gaseste mai subtire? Sau, poate poti "fura" mai mult spatiu.
Polistirenul cel mai subtire e de 2 cm.

| regis a răspuns (pentru francut):

Polistirenul cel mai subtire care se gaseste in stocul oricarui magazin mai serios de materiale de constructii este de 0, 5 cm, apoi urmeaza de 0, 6 (utilizat de obicei la parchet) si de 1.
La cantitati putin mai mari, pe comanda, se poate taia la orice grosime isi imagineaza clientul. Am vazut cu ochii mei polistiren de 7, 5 cm, de 8 si de 16 cm.

| francut a răspuns (pentru regis):

Nu am stiut. Multumesc.
E drept, nu am vazut in magazine (de ex. Praktiker) si de aia stiam ca cel mai subtire e de 2 cm. E bine de stiut pe viitor.