| Feraru_Monica_1971 a întrebat:

Bună ziua, doresc sa fac o sapa pentru o cabana dimensiunea 12 m patrati.Cati saci de ciment imi trebuie, nisip si pietris? Aștept răspuns. Mulțumesc

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru 12 mp nu se justifică sa o prepari la betoniera, mai bine folosesti sapa gata preparata, la sac.
Pe cei 12 mp socotesti 240 kg material pentru fiecare cm grosime.

| sierra1 a răspuns:

Pe cinstite: dacă nici asta n-o știi, lasă-i pe alții s-o facă. Tu numără banii

| relian a răspuns:

Dar de ce doresti sa faci asa? Ma referi de ce vrei sa torni ce spui? Acolo nu ai turnat placa de beton? Sapa ce spui tu nu este beton, aia se face pentru a egaliza o placa de beton turnata de nea dorel laughing si are doara ciment si nisip, asa cred.
Deci tu daca ai acolo turnata placa de beton si este dreapta nu vad rostu sa mai torni deasupra inca ceva, nu ai pentru ce.

| NLS a răspuns:

Daca sapa are 6cm,
12m patrati * 0.06m = 0.72 m cubi beton, la care mai aduni ~15%, adica 0.1m3 (pentru a suplini cantitatea de apa ce se evapora si/sau se absoarbe in mediul inconjurator)

In total, ai nevoie de 0.8m cubi beton pentru sapa de 6cm, dar poti face un metru cub, pentru aceasta cantitate se gasesc si retetele.

Pentru o sapa de egalizare sau de umplutura,
se recomanda betonul C8/10

ciment - 220 kg/m3 (51, 7 lopeti de ciment/m3)
nisip 0-4 mm – 587 kg/m3 (154 lopeti de nisip/m3)
sort 4-8 mm – 257 kg/m3 (55 lopeti/m3)
sort 8-16 mm – 413 kg/m3 (94 lopeti/m3)
sort 16-31, 5 mm - 545 kg/m3 (88 lopeti/m3)
apa - 130 litri/m3

Dar fiind vorba despre o cabana unde se presupune ca locuiesti macar temporar in fiecare anotimp,
dar si pentru a rezista mai bine la inghet si miscarile solului, eu personal recomand sa folosesti beton de o calitate mai buna, folosit la toate constructiile obisnuite> C12/15

ciment - 236 kg/m3 (56 lopeti de ciment/m3)
nisip 0-4 mm – 530 kg/m3 (138 lopeti de nisip/m3)
sort 4-8 mm – 230 kg/m3 (55 lopeti/m3)
sort 8-16 mm – 370 kg/m3 (94 lopeti/m3)
sort 16-31, 5 mm - 494 kg/m3 (88 lopeti/m3)
apa - 140 litri/m3

Daca nu doresti sa faci nimic in plus, inmultesti toate cantitatile cu 0.8,
de exemplu pentru ciment vei avea 0.8*236kg = 189 kg
etc

| Leo_Leo_1979 a răspuns:

Exista sapa gata pregatita, nu cred ca trebuie sa va complicati si sa pregatit dvs un material pentru cei 12 mp ai cabanei. Recomand sapa autonivelanta rapida Adeplast, se lucreaza usor si se obtine o suprafata neteda