| Andreeaddeeaade a întrebat:

Bună ziua, eu stau cu bunica mea la țară și m-am gândit să cumpărăm o mașină de spălat automata pentru că bunica mea are una semiautomata și este foarte greu de încălzit apă pentru a o umple dar noi nu avem robinet în casă ci în curte și voiam să știu dacă se poate folosi așa cu un furtun lung... Fără răspunsuri răutăcioase,va rog, vreau sa știu cum se folosește.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se poate folosi un firtun lung, dar in zilele in care nu este risca de îngheț. Furtunul trebuie conectat la furtunul masinii de spalat si robinetul lasat deschid pe tot timpul spălării.

| mihai69 a răspuns:

Pe timp de iarnă e periculos să ai un furtun plin cu apă înșirat pe afară.
În principiu, se poate, cu condiția să nu fie foarte ger afară, altfel se pot forma dopuri de gheață pe acel furtun și riști să faci un mic patinoar în curte. Ai nevoie de o țeavă de PPR îngropată până în casă pentru o funcționare sigură.
Pe timpul funcționării mașinii de spălat, robinetul care duce spre ea trebuie să fie deschis permanent. Are ea supapă de admisie ca să ia apă doar atunci când are nevoie.

| relian a răspuns:

Iti zic eu cum faceti si fara sa mai cumparati alta masina. Aveti nevoie de un boiler instant pe gaz,la butelie,aia va ajuta sa faceti si baie.
Trageti o teava pana unde este masina de spalat sinca una de la boiler tot acolo la masina, o sa ai apa calda si rece.
Daca cumperi masina noua tot va trebuie sa ai robinet acolo unde se afla masina, plus de asta o sa incalzeasca apa folosind curent electric si va fi scump.
Asa un boiler vaceti si baie, spalati si rufe, si la bucatarie.
Cum o dai trebuie sa dati ceva bani, dar cel putin nu luati masina de spalat luati un boiler care costa mai putin decat o masina.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, merge
si uita cine a scris nustiuce de presiune, o masina de spalat buna e in stare sa traga apa, cu sau fara presiune

| Iote a răspuns:

Robinetul din curte este de la reteaua de apa? Daca da, si are presiune suficienta, se poate folosi. Pe cea veche cum ati folosit-o?
Sugerez ca un instalator sa duca o teava pana unde instalati masina. E risc mai mic de a se intampla ceva (furtun rupt, etc).

| Andreeaddeeaade explică (pentru Iote):

Pentru cea semiautomata încălzeam apă și o aruncam in cuva până se umplea dar este obositor.
Da, robinetul are presiune mare. Până vom găsi pe cineva să ne ajute cu teava vom incerca cu furtunul, și încă o întrebare robinetul trebuie deschis sau lăsat așa? Când trebuie închis?

| KR0NSTADT a răspuns:

Poți folosi furtunul până reușești să montezi o țeavă de apă. Dar, pe timp de iarnă furtunul trebuie strâns, altfel îngheață apă în el și nu-l mai poți folosi. Îl scurgi de apă, îl faci colac și îl bagi în casă. La următoarea spălare îl montezi iar.

| Andreeaddeeaade explică (pentru KR0NSTADT):

Mulțumesc pentru răspuns, îmi poți spune cum trebuie lăsat robinetul in timpul ăsta, deschis sau închis?

| KR0NSTADT a răspuns (pentru Andreeaddeeaade):

Dacă este țeava băgată pe sub pământ, îl poți lăsa închis. Oricum, chiar dacă îl lași puțin deschis, la un ger mai serios apa va îngheța. Dar, ăștia au anunțat că vremea se încălzește de mâine. happy