| AncaDorina1993 a întrebat:

Buna ziua, intrebare de la o prietena : știe cineva merge sa dau cu lavabil peste pereți dati cu rola, pereți de lut de pe vremea lu bunica? Sau trebuie ras tot, dat cu glet si după cu lavabil?
Mulțumesc pentru răspuns.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Merge, dar nu e sigur ca va tine. Am dat la cineva si a tinut. Dar am dat ca asa a vrut. Dar nu a trebuit curatat. Asta a fost ceva, pentru ca daca la peretii de lut te pui sa cureti, risti sa ramii fara pereti, adica daca vrei sa ajungi sa ai un suport pe care sa dai cu orice (var, lavabil), poti descoperi ca totul se farimiteaza dupa ce ai bagat spaclul in varul cu care a fost zugravit (sau ce a fost). Fie se face tencuiala macar pe plasa de rapit, ideal plasa de Buzau cu rapit, fie se aplica rigips pe "mamaligi" prins in dibluri (eu tocmai am facut asta la o lucrare, la un perete pe care trebuia aplicata faianta). Asta daca vrei sa tina. Eu as merge pe rigips, pentru ca e mai ieftin si mai rapid. Si daca cel ce pune e meserias, poate sa scoata peretii perfect drepti fara prea mult efort.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu lavabil pe pereti cu lut? laughing
Va cadea toata, sau cel putin se va exfolia dupa un timp.

Pe pereti de lut se da doar cu var.
"Gletuirea" se face cu amestec de var cu ipsos, dupa care se slefuieste cu smirghel si se aplica 2-3 randuri de var (se aplica cu bidinea).

| darrio2007 a răspuns:

De acord cu Cristi, Dar nu razi pana la lut. Doar stratul de var si rola, asa cum ii spui tu. Eventual slefuit cu smirghel mai aspru. Daca razi pana la lut ai ocazia sa iti iasa galbeneala de la lut in glet si apoi in lavabilul pe care il vei da.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste si aici: https://bit.ly/3pN3mtC

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie data jos vopseaua veche tras glet, multe mîini de glet sa indreptati peretii, si la final aplici vopseaua nouă lavabila, un zugrav cu experienta i ti va face el lucrarea.

| relian a răspuns:

Poti sa dai cu ce vreo tu o sa fie bine.Nu te lua dupa ce bat unia gardurile, tu da cu lavabila si aia e tot, o sa fie bine peste vopseaua veche chiar daca e var, nu te apuca sa faci cheltuiala aiurea.

Vrei sa verifici? Da cu lavabila ce vrei tu pe 1 metru patrat, stiu si eu undeva in spatele la ceva, apoi vezi ce se intampla.

Dupa revii pe aici si spui cum este.Asa e cel mai bine, stii exact ce sa faci.