| Davinci8 a întrebat:

Bună ziua,sunt in curs de conectare la reteaua de gaz, eu stau cu o soră pe proprietatea parintilor mei cu un certificat succesoral.Cei de la gaze si administratia locala vor sa ne facă bransament comun.CE INSEAMNĂ ACEST LUCRU? AVÎND IN VEDERE FAPTUL CĂ EU NU AM RELATII BUNE CU SORA MEA?

Răspuns Câştigător
| Standt a răspuns:

Tragi un bransament pana in curte. De acolo, separatie. Cum e impartita proprietatea? Poti sa ceri contoare separate si facturi separate.

| regis a răspuns (pentru Standt):

Nu poate trage pana in curte, bransamentul se duce pana la limita de proprietate, unde se face separatia si se monteaza contoarele.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca aveti o singura proprietate, bransamentul nu poate fi decat comun. Ceea ce e bine, ca altfel ati avea de platit doua bransamente, adica fix dublu. Bransamentul este teava care se conecteaza la conducta stradala.
Pe acel bransament se pot pune doua dau mai multe contoare, cu instalatii separate.

| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca se trage doar o singura conducta de gaze cu un singur ceas/contor de gaz, iar factura vine pe un singur nume si tu cu sora ta o veti impartiti egal, indiferent de cat consuma unul sau celalat.