| DrunkenIrish a întrebat:

Cam cât ar costa construcția unei case cu 2 dormitoare, un living, o baie si o bucătărie, de 75 de mp, de la zero până în stadiul de la cheie?(folosind resurse ieftine, fără marmură, etc...)

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un prieten a facut cam ce vrei tu la 55.000 euro (fara teren), fara rabaturi la calitate si fara sa puna mana pe ceva, dar si fara greseli (e la a treia casa). Si ma refer de exemplu la porotherm wienerberger, usi porta, geamuri salamander tripan cu rolete electrice, tigla creaton, polistiren de 10, incalzire in pardoseala, gresie Spania, mobilier la comanda samd. Plus gard, poarta metalica, pavaj etc.
Eu zic ca te poti incadra usor in 35-40.000, daca renunti la gama premium.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde unde vrei sa construiesti, ce materiale ai disponibile, cat faci tu si platesti pe altii, ce pretentii ai.

O casa cu 3-4 camere se poate construi chiar si fara bani, daca stai langa padure si ai material lemnos la dispozitie sau daca-ti faci o casa de carpici sau in pamant, etc.
Totodata, daca stai intr-un cartier de lux intr-un oras scump, atunci limita este "cerul liber".

| DrunkenIrish explică (pentru Bula):

Ma refer la o casă normala, una pe care o vezi peste tot, un pic mai mică dupa cum am spus, materiale ieftine, dar nu ma apuc eu sa o fac si nici nu o fac din lemne din pădure.

| Bula a răspuns (pentru DrunkenIrish):

O casa medie, din caramida, de la fundatie pana in acoperis si facut "la cheie" te costa intre 80-150 mii euro, daca ai terenul si proiectul aprobat.

| Frank51 a răspuns:

Depinde unde o faci si ce pile ai. Intr-un oras mare te va costa mult, iar la tara ai nevoie doar de materiale si mana de lucru.

Poti reusi cu 10.000 dar sunt multe variabile.

| TheWznd a răspuns (pentru Frank51):

Daca reusesti sa construiesti o casa cu 10.000, iti dau eu 20.000 pe ea?

| Frank51 a răspuns (pentru TheWznd):

Am zis ca sunt multe variabile. Una e sa dai manopera 10.000 alta e sa o faci cu mana ta.

| alina2k18 a răspuns:

Numai autorizatia de construire care include si proiect casa + altele, proiect gaze si sa tragi curent electric te costa minim 5000eurwinking