| anonim_4396 a întrebat:

Cum si cand se planteaza un prun?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Prunul, ca si puietii altor pomi se planteaza fie toamna, dupa caderea frunzelor, fie primavara imediat ce s-a dus zapada, in martie sau aprilie.Horticultorii sustin ca e mai bine sa se faca plantarea toamna intrucat radacinile au timp sa asimileze apa din sol pe timpul iernii.Eu i-am plantat numai primavara fiindca atunci beneficiam de timp si pot spune ca s-au prins toti.Se sapa o groapa adanca cam de 60-70cm, se aseza un strat de cernoziom, apa si se planteaza puietul avand grija de radacini.Important este, cand pui pamantul la loc sa-l apesi bine pentru a nu lasa loc aerului sa patrunda la radacini.il uzi din cand in cand... Poate ca un horticultor te-ar sfatui mai bine Eu asa am procedat si pomisorii mei se afla la timpul rodirii...succes.

8 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Acum primavara nu pierde timpul.

| 44-mytel a răspuns:

Raspunsurile lui Auran si April sunt bune. Eu am sa fac cateva completari. Pomii fructiferi altoiti ii gasim, de obicei primavara, cand se scot la vanzare. Deci, suntem nevoiti sa-i plantam atunci, dar nu mai tarziu de 10 aprilie. Daca avem intentia de a planta astfel de pomi este bine ca gropile sa se faca din toamna la dimensiune de 8o/80 cm si adancimea de 60-70cm. La fundul gropii se pune un amestec de pamant cu mranita (gunoi de la vaca sau cal, bine putrezit) La plantare, in primavara, se fasoneaza radacinile la lungimea de 15-20 cm, se mocirlesc ( mocirla se face intr-o galeatain care se pun balega de vaca, pamant si apa), dupa care se introduce pomul in groapa se trage pamant reavan peste el, presand pamintul in jurul radacinilor. Trebuie sa avem grja, ca punctul de altoire sa ramina deasupra solului. Daca pomul are sub 1, 20 m inaltime se taie si cregutele de pe el, lasindu-se sub forma de vergea, ca sa stimuleze cresterea in inaltime Alaturi de el se infige un tutore (arac), care sa-l sustina, sa nu il rupe vintul Se uda dupa plantaresi in cursul verii de 4-5 ori.

auran
| auran a răspuns:

Sper sa-ti fie de folos

http://www.gradinamea.ro/Prunul_3319_548_1.html

In general cea mai buna perioada pentru plantarea pomilor fructiferi este toamna, incepand din 15 octombrie si pana la venirea inghetului dar, se mai pot planta si:
-primavara, perioada optima de plantare a pomilor este inainte de umflarea mugurilor, iar prinderea este conditionata de udari repetate in caz de seceta;
-si dupa inghet in anumite "ferestre" din perioada de iarna, cu conditia ca temperaturile in timpul plantarii sa nu scada sub 0sC.

| csintalan a răspuns:

... unul din secrete, unde este altoit sa fie la rasarit de soare plantat, soarele de dimineata face ca sa respire copacul.
... un pic de balegar la radacina,,, UN PIC!,, 100g un pic de nisip peste el cu pamant si mai departe stii tu... apa zilnic daca asa este vremea

| Din_Balkani_Blondu_1988 a răspuns:

De obicei.cel mi bine este sai plantezi toamna, este cea mai optima. perioada, de plantare a pomilor, eu ma ocup de 7 ani in domeni asta o fac din pasiune,si imi place,vazand ca dau viata,unei plante, pom, arbust, etc, cand sti ca e facut de mana ta.si crezi ca el it da rezultate o faci din pasiune,eu am invatat lucru asta de la bunicu meu,era neamt eu asa ii ziceam bunicu, asa si a ramas si ii multumesc ca a tinut de mine si m-a invatat, toate metodele de altoire am ajuns profesor, si l-am intrecut faceam 200, de altoiri,in-tro ora am inceput sa imi plantez singur samburi din care am castigat puieti,acestea la randu lor,i-am altoit si am obtinut. pomi,fructiferi de diferite soiuri,cu fructe sanatoase,mari, dulci, si ff bine dezvoltate am facut din asta o pasiune si ma ocup si in prezent, am o livada facuta de mana mea, am o pepiniera.de circa 300. pomi,care asteapta sa fie altoiti,este un vis,o pasiune,o viata. ceea ce te face sa investesti in toata treaba asta sunt rezultatele cand sti ca ai dat viat acelui pom,si el iti ofera productie, fructe, mari, dulci, sanatoase ..si multe viatamine,nu mai e nevoie sa le cumperi,din piete, magazine, si altele etc, daca doriti sa aflati mai multe despre pomicultura astept intrebari, va pot ajuta la orice ora cu un sfat

| muflon a răspuns (pentru Din_Balkani_Blondu_1988):

Salut. ma intereseaza sa am propria mea pepiniera. un nr de telefon te rog.