| jahjah a întrebat:

Care este dimensiunea locurilor pentru poze in albumele clasice de fotografii?

Răspuns Câştigător
| beba a răspuns:

Am lucrat 4 ani intr-un laborator foto si pot sa spun ca dimensiunea cea mai des intalnita era 10x15.De fapt daca stau sa ma uit toate pozele mele sunt 10x15.Foarte rar foloseam formatul 9x13, iar cel 15x21 sau 20x30 era cerut doar de cei care lucrau la Facultatea de Arte sau de''pozarii''de la nunti sau botezuri...Si fotografiile bunicii mele tot 10 x15 erau(marea majoritate). Daca mai ai intrebari legate de poze, cum se prelucreaza sau ceva trucuri, iti stau la dispozitiehappyNumai bine!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

9x12 cm, 9x14 cm, 6x6 cm, 6x9 cm si multiplii proportionali ale acestora, in functie de epoca - si de destinatia albumului.

| leluc a răspuns:

9x12

| kaumi a răspuns:

Cel mai des intalnita este 9x12.

| copolovici a răspuns:

Cel mai folosit format de album este 9X12.