| NbhdDaughter a întrebat:

Megapixelii unei fotografii au legatura cu dimensiunea sau cu claritatea? Funda.

Răspuns Câştigător
| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

Clar! Afecteaza si dimensiunea si claritatea! Ia o fotografie digitala de 1000 si ceva de pixeli si schimbai pixeli in 100 vei vedea ca iti afecteaza dimensiunea. apoi schibai pixeli inpoi la 1000 si vei observa ca iti afecteaza si claritatea...

6 răspunsuri:
| Pământul a răspuns:

Megapixelii măsoară, efectiv, dimensiunea unei fotografii. O fotografie cu X megapixeli e compusă din X milioane de pixeli. Una la rezoluţia de 1280*720 ar avea, deci, aproximativ 0, 9 megapixeli.

Megapixelii nu sunt în niciun fel corelaţi cu claritatea unei fotografii.

| horia2012 a răspuns:

In fotografie nu exista dimensiune,
ci rezolutie. Daca vrei sa aflii dimensiunea unei fotografii imparti
rezolutia fiecarei laturi la 300.
(ex.fotografie cu o camera de 8 MP are o rezolutie de 3266x2450. Dimensiunea e 3266:300 si 2450:300),
rezultatul e in inch.

Megapixelii au legatura cu detaliile pe care le "prinzi" intr-o fotografie.
Cu cat ai mai multi megapixeli cu atat
mai multe detalii vei "prinde" in fotografia respectiva.
Megapixelii iti spun CARE ESET CEA MAI MARE DIMENSIUNE PE CARE O POTI TIPARII LA IMPRIMANTA FARA A MARII FOTOGARFIA.
Deci daca faci postere, afise iti trebuie cat mai multi pixeli.
Daca folosesti mult functiile "Resize"
(redimensionare) si "crop", (decupare),
atunci ai nevoie de cat mai multi magapixeli.
-daca faci fotografii de familie, ocazii...sunt suficienti 6 megapixeli.

| Weider a răspuns:

Both.

| tlaura a răspuns:

Normal! cool

| Beretta a răspuns:

Area legatura cu dimensiunea reprezentata in pixeli, nu megabyte sau kilobytes etc, nu prea are legatura cu claritatea dar de obicei camerele cu multi megapixeli fac si poze mai clare (la telefoane in special), dar sunt si exceptii exemplu HTC ONE, are camera foto de 4 megapixeli dar face poze cu o claritate superioara

| TeodoraPalade a răspuns:

Da au legatura cu dimensiunea.