| 0k8 a întrebat:

Cat dureaza constructia unei vile? Nu foarte mare 3 camere 2 bai poate 3, living room, bucatarie si mansarda.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

O casa de acest gen începută primavara se poate termina lejer pana toamna. Pe urgenta, cu o echipă serioasa, se poate finaliza in 4 luni.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de meseriasi, de indemanarea lor, de cati sunt, de vremea de afara la anumite faze ale constructiei, etc. Poate dura 1 an sau mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ai vrut sa intrebi, cat te costa happy ca de durat nu conteaza, atata timp cat ai bani, poti sa angajezi 2 oameni, sau 100 happy

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce vor face cei 100? Vor sufla pe beton sa se întărească mai repede? Sau unii vor tencui in timp ce alții toarnă fundația? In construcții, ca in multe alte domenii, 1+1 nu e întotdeauna 2.

| anonim_4396 a răspuns (pentru regis):

Lasa man fundatia. Dar iti trebuie instalator, iti trebuie electrician, iti trebuie om care pune caramizile, sau bca, sau din ce o faci. Om care se pricepe la acoperis. Daca ai 3 electricieni, muncesc mai repede ca unul. Daca ai 2 roof-eri sa-ti puna acoperisu, iti vor termina treaba mai repede.

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu las fundatia, doar ca nu poti incepe la acoperis inainte sa fie ea gata...
Apoi beton nu e doar in fundație, ci si in elevație, in stâlpi, in centuri, in placi, in șape. Fiecare cu timp minim de decofrare si de uscare. Zidăria nu se ridica mai mult de 1, 5 metri pe zi, indiferent de cați meseriași sunt, ca necesita la randul ei timp de uscare.
Si nici suprapunerea tuturor cărămizilor nu înseamnă finalizarea zidăriei. De obicei urmează tencuiala, glet, respectiv termoizolație, tencuiala decorativa... Toate cu timpi de uscare.
Ai zis de electricieni, la o casa familiala nu este indicat sa lucreze doi, ca se încurca intre ei, de trei nu am auzit niciodată.
Ecuația e simpla: daca 3 oameni termina casa in 100 de zile nu înseamnă ca o poti termina intr-o singura zi angajând 300. Sau 3000. Sau 3 milioane.

| carlito8379 a răspuns:

Depinde de mărimea camerelor, de terenul de care dispui și evident de îndemânarea muncitorilor.