| Narco a întrebat:

Caut de ceva timp acest lucru și niciodată nu găsesc ce am nevoie măcar cu aproximare. Cam cât m-ar costa să ridic un etaj la casă + acoperisul dat jos si pus la loc? Constructia o doresc la cheie cu prize, sistem de incalzire, de canalizare, parchet, faianță și tot. În jur de 96m², din cărămidă. Zona Craiova.
Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde foarte mult de ce materiale dorești la finisaje, de starea actuală a acoperișului, dacă pot fi reutilizate materialele din el, ceva pe la 100000 lei, preț mediu. Devizul îl face un arhitect și te va costa cam 15000 lei, fără aproximări.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a se putea ridica inca un nivel, prima data trebuie verificata rezistenta solului si fundatia + structura casei actuale, daca rezista la greutatea suplimentara (care poate fi de cateva zeci de tone! ).
Doar In urma verificarilor se va decide daca constructia existenta are rezistenta suficienta pentru a sustine inca un nivel.
In aceste conditii, marja de deviz poate varia intre limite foarte largi: de la cca. 100 euro/mp/nivel pana lademolarea si reconstruirea intregii cladiri existente (car poate urca chiar si peste 500 euro /mp /nivel.

Ca urmare, trebuie sa te consulti cu un arhitect sau cel putin cu un anterprenor in constructii, pentru o estimare initiala.

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Sau mai pe scurt, cum spuneam "planurile nu se fac online ci la FAȚA LOCULUI"

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Exact!

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, pe site nu avem experti in constructii, arhietcti sau constructori, de accea nua vem cums a facem preturi sau estimari.
Contactaeza o firma de constructii, sau mai multe si cere estimare de pret.
Nu uita: ai nevoie de plan de constructii si autorizari, calcule de rezistenta samd, fiindca modifici complet structura casei.

| sierra1 a răspuns (pentru Violleta2022):

"pe site nu avem experti in constructii"

... sau poate avem (adică sunt, nu-i avem noi)... printre atâția bieți absolvenți de gimnaziu. Dar construcțiile și planurile nu se fac online ci la FAȚA LOCULUI

| Violleta2022 a răspuns (pentru sierra1):

In absolvent de gimnaziu nu stie sa faca calcule de rezistenta a materialelor si constructiilor existente, nici despre structura, fundatie, greutate etc.
Se mai invata asa ceva in liceele cu Profil Constructii, la rezistenta materialelor (acum 30 de ani se invatau si la clasele cu profil mecanic in constructii, proiectare si arhitectura, dar aceste profile nu mai exista).
Un inginer constructor, subinginer, proiectant sau arhitect, ar putea face aceste calcule si estimari.

| sierra1 a răspuns (pentru Violleta2022):

"pe site nu avem experti in constructii"
... sau poate avem
spuneam dar îmi pare că nu ești de acord

| anonimg a răspuns:

Un arhitect îți poate răspunde la întrebări.
Cred că va fi undeva la 30.000, 00 lei.

| CiprianBombardierul69 a răspuns:

25 de lei fara tva