| Dragos_Pantiru_1993 a întrebat:

Imi poate spune cineva va rog cam cat ar ajunge de construit o casa cu urmatoarele specificatii :
- la parter sa fie un salon mare de 8x8, o bucatarie de 4x4 si o baie de 3x3
- la primul etaj sa fie 3 camere de 4x4 si o baie de 3x3
- la mansarda peretii din rigips.
Grosimea peretilor exteriori ar putea fi de 25 cm iar cei interiori de 15-20 cm.
As dori sa stiu fiecare in parte cat costa, adica :
fundatia, peretii plus tencuiala si acoperisul.
Toata zidaria sa fie din caramida. Astept raspunsuri.

3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Pentru calculul cerut, datele sunt incomplete; cred ca daca le-ai fi avut clare, faceai inmultirile si adunarile singur.Stabileste dimensiunile casei(cat x cat), planul casei cu dimensiunele credibile ale camerelor(apropo, dimensiunile mi se par pur imaginare, ai masurat sa vezi ce inseamna o sufragerie de 8x8m?),apoi amplasarea usilor, ferestrelor.Vei obtine o schita pe etaje, care te va ajuta sa faci calculele cerute.Preturi la materiale de constructii gasesti pe net, in judetul sau localitatea in care stai, manopera variaza de la oras, la tara, de la o zona la alta.Depinde cu ce te hotarasti sa acoperi casa, cu fel de incalzire alegi, felul canalizarii, al finisajelor.Numai tu stii ce doresti cu adevarat,iar estimarile ti le faci singur. Oricum planul casei ti-l va face un inginer constructor,va fi avizat de urbanism iar taxele de constructie de care nu pomenesti nimic,consta o gramada de bani ca si racordarile la utilitati(apa, canalizare, gazel, curent). Iti doresc mult succes in mare lupta in care vrei sa avanti, nervi de otel si bani cu nemiluita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu sti sa aduni si sa inmultesti sau ti-e lene?

| Amenajari_Marian_1985 a răspuns:

Buna ziua, oferta noastra este de 120 mii euro.manopera+materiale,durata de executie este aproximativ 2 luni. daca doriti mai multe informatii ne puteti contacta la 0732490736 sau amenajariinterioare2001@gmail.com