| MARYUSYKAGHE a întrebat:

Câți saci de sapa autonivelanta intra la o camera de 6/3?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Un zugrav stie, intreaba l cheama l la tine vede despre ce este vorba si iti spune el cîti saci iti trebuiesc.

| dullcat a răspuns:

Consulti devizul de proiect.

| NLS a răspuns:

Depinde de grosimea necesara (nu e totuna daca ai nevoie de 5-8mm, SAU DACA ai nevoie de 30mm)
si eventual daca ai inclinatie mai mare de 3 grade in camera de la un perete la altul (ceea ce nu cred totusi ca e cazul).

Un sac are de obicei 25kg pulbere.
Aceasta cantitate se amesteca cu 5, 5-6, 5l apa,
dar (facand abstractie de apa) se specifica pe sac ca e nevoie de aproximativ 1, 5kg de pulbere pentru fiecare metru patrat de sapa, de 1mm grosime.

Daca doresti exactitate, acesti 1, 5kg ii citesti pe sac, la fiecare firma difera putin.

Volumul unei sape de 1mm pentru camera ta este: 6 x 3 x 0.001 =0.018 m3

Volumul care se poate obtine dintr-un sac ce are specificatiile de mai sus (1, 5kg pe 1mm grosime pe 1 m2 ) este:

1m *1m * 0. 001m * 16.66 = 0.016 m3
( 25/ 1.5 = 16.66 )

Apoi imparti volumul obtinut mai sus la volumul obtinut dintr-un sac:
0.018 / 0.016 = 1.125 saci
Pentru usurinta calculului si aproximarii, poti rotunji la 1, 25 (adica un sac si un sfert.)

Asta inseamna ca pentru o sapa de 1mm ai nevoie de 1 sac si un sfert.
Pentru o sapa de 4mm ai nevoie de 5 saci.
Pentru o sapa de 10mm ai nevoie de 11 saci si un sfert,
etc

| regis a răspuns (pentru NLS):

Ma intreb daca ai vazut vreodata cum se toarna o sapa autonivelanta. La 18 metri patrati, cu un sac si un sfert nu reusesti nici macar sa murdărești toata podeaua.
Din pacate nu poti calcula doar dupa suprafață si grosimea dorita, pentru ca ideea șapei autonivelante este de a aduce întreaga suprafață la acelasi nivel, daca ai avea acelasi nivel peste tot, nu ar fi necesara.
Pentru a estima cat de cat necesarul, se pune un laser intr-un colt al camerei si se masoara diferenta de nivel in cat mai multe puncte. Se stabileste punctul cel mai inalt al pardoselii existente si se considera cota zero, la care se raporteaza toate celelalte valori masurate (se scade din valorile masurate in fiecare punct valoarea masurata in cota zero). Facand media aritmetică a rezultatelor obtinute se obtine grosimea medie a sapei, dupa care se transforma in consum, conform specificațiilor produsului. Linistit se poate lua in considerare o marja de 5-10% in plus, consumul real întotdeauna este mai mare decat in specificații.